statystyki

Likwidacja spółki osobowej bez podatku

autor: Katarzyna Bajak30.07.2014, 08:01; Aktualizacja: 30.07.2014, 08:01
Podatki

Spór toczył się o to, czy wypłacone w wyniku likwidacji pieniądze będą opodatkowane PIT.źródło: ShutterStock

Nie są opodatkowane pieniądze wypłacone wspólnikowi z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o podatnika, który zamierzał zostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Następnie miała być ona przekształcona w spółkę komandytową. Podatnik miał zostać w niej komandytariuszem. W wyniku likwidacji i podziału jej majątku pomiędzy wspólników otrzymałby pieniądze pochodzące z zysków SKA sprzed przekształcenia oraz zysków spółki komandytowej po przekształceniu.

Spór toczył się o to, czy wypłacone w wyniku likwidacji pieniądze będą opodatkowane PIT. Podatnik uważał, że nie. Powoływał się na art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie zalicza się do przychodów środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną.

Izba skarbowa częściowo się z tym nie zgodziła. Potwierdziła, że pieniądze pochodzące z działalności spółki komandytowej, wypłacone w związku z jej likwidacją, faktycznie nie będą opodatkowane. Inaczej jednak należy traktować środki pochodzące z zysków SKA – stwierdziła izba. Uznała, ze skoro zyski te nie zostały wcześniej wypłacone wspólnikom, to tym samym nigdy nie zostały opodatkowane. Dlatego po likwidacji spółki komandytowej powstałej z przekształcenia SKA podlegają one opodatkowaniu.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane