statystyki

Likwidacja spółki osobowej bez podatku

autor: Katarzyna Bajak30.07.2014, 08:01; Aktualizacja: 30.07.2014, 08:01
Podatki

Spór toczył się o to, czy wypłacone w wyniku likwidacji pieniądze będą opodatkowane PIT.źródło: ShutterStock

Nie są opodatkowane pieniądze wypłacone wspólnikowi z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o podatnika, który zamierzał zostać akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Następnie miała być ona przekształcona w spółkę komandytową. Podatnik miał zostać w niej komandytariuszem. W wyniku likwidacji i podziału jej majątku pomiędzy wspólników otrzymałby pieniądze pochodzące z zysków SKA sprzed przekształcenia oraz zysków spółki komandytowej po przekształceniu.

Spór toczył się o to, czy wypłacone w wyniku likwidacji pieniądze będą opodatkowane PIT. Podatnik uważał, że nie. Powoływał się na art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie zalicza się do przychodów środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną.

Izba skarbowa częściowo się z tym nie zgodziła. Potwierdziła, że pieniądze pochodzące z działalności spółki komandytowej, wypłacone w związku z jej likwidacją, faktycznie nie będą opodatkowane. Inaczej jednak należy traktować środki pochodzące z zysków SKA – stwierdziła izba. Uznała, ze skoro zyski te nie zostały wcześniej wypłacone wspólnikom, to tym samym nigdy nie zostały opodatkowane. Dlatego po likwidacji spółki komandytowej powstałej z przekształcenia SKA podlegają one opodatkowaniu.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane