statystyki

Czy darowizny pomiędzy spółkami PGK są nadal kosztem

autor: Marcin Łukasiewicz15.04.2018, 14:00; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:29
Spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej powinny pamiętać, że od 1 stycznia 2018 r. darowizny dokonywane pomiędzy spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową nie mogą już stanowić kosztu uzyskania przychodów.

Spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej powinny pamiętać, że od 1 stycznia 2018 r. darowizny dokonywane pomiędzy spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową nie mogą już stanowić kosztu uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Rokiem podatkowym podatkowej grupy kapitałowej (PGK) jest okres od 1 czerwca do 31 maja. W kwietniu 2018 r. jedna ze spółek wchodzących w skład PGK dokonała darowizny na rzecz spółki dominującej. Czy do tej darowizny znajduje zastosowanie wykluczenie z kosztów uzyskania przychodów wynikające ze znowelizowanego art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT?

Spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej powinny pamiętać, że od 1 stycznia 2018 r. darowizny dokonywane pomiędzy spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową nie mogą już stanowić kosztu uzyskania przychodów. Wynika to z nowelizacji art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT.

Jej celem było uniemożliwienie wykorzystywania przez PGK darowizn do optymalizacji podatkowej. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

● darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej (zob. art. 16 ust. 1 pkt 14 in principio ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.),


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane