statystyki

Fiskusa trzeba informować także o lokatach

autor: Mariusz Szulc15.03.2018, 07:16; Aktualizacja: 15.03.2018, 08:43
Niezgłoszenie lokat utrudniałoby organom podatkowym kontrolę, czy podatnicy wypełniają swoje obowiązki.

Niezgłoszenie lokat utrudniałoby organom podatkowym kontrolę, czy podatnicy wypełniają swoje obowiązki.źródło: ShutterStock

Na formularzu NIP-8 należy powiadomić także o otwarciu i zamknięciu lokat, jeżeli mają one charakter rachunków bankowych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.

Podobnie stwierdził w interpretacji z 9 października 2017 r. (nr 0111-KDIB3-1.4018.2.2017.1.KO).

Takie stanowisko dyrektora KIS budzi duże kontrowersje. W praktyce oznacza ono, że na formularzu NIP-8, bądź NIP-2 (w zależności od tego, czy chodzi o przedsiębiorcę, czy organizację prowadzącą działalność gospodarczą) trzeba informować fiskusa nawet o lokatach zakładanych na jedną noc – wskazywali już wcześniej czytelnicy DGP.

Podkreślali, że na aktualizację formularza NIP jest tylko 7 dni. – W takiej sytuacji firma musiałaby zatrudnić pracownika do ciągłej aktualizacji zgłoszenia NIP – pisał nasz czytelnik.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Darek(2018-03-15 10:29) Zgłoś naruszenie 260

    To jest tak głupie że aż żal komentować.

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-03-15 10:56) Zgłoś naruszenie 231

    Nie da się skomentować tej głupoty. Co tu napisać? Że ręce opadają? Że Dyrektor KIS nie zrozumieł konsekwencji tego, co napisał? Że na Obywateli nałożono obowiązek administracyjny mocą pisma urzędnika średniego szczebla?

    Odpowiedz
  • Costa Blanca(2018-03-15 14:53) Zgłoś naruszenie 202

    Odkad nie ma nic wspolnego z tym krajem, ma spokoj z milonem interpretacji, karami itd. Mam teraz 22 stopnie i słonce i moge sie smiac z problemow kołchozowych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja(2018-03-15 13:16) Zgłoś naruszenie 161

    Mam lokatę na Cyprze. Pędzę do US powiadomić.

    Odpowiedz
  • anon(2018-03-15 19:36) Zgłoś naruszenie 80

    Każdy w KIS tak powie, nikt w US tego nie sprawdza, czasem jakiś głupi dziennikarz sobie o tym przypomni.

    Odpowiedz
  • jpk(2018-03-16 07:35) Zgłoś naruszenie 72

    Ja z zasady nic nie zgłaszam ani o niczym nie informuję. Te ******* z US są nastawione własnie na to, że uczciwy człowiek coś sam na siebie zgłosi. Morawiecki zarządził teraz tak masową, opresyjna inwigilacje podatników, że urzędy dławią się od nadmiaru informacji. I to własnie wykorzystuje, nic nie płace i nic nie zgłaszam

    Odpowiedz
  • @prawnik (?):(2018-03-15 15:37) Zgłoś naruszenie 70

    Przcież ten artykuł nie dotyczy przeciętnego Kowalskiego a każdy przedsiębiorca już od dawna ma wiedzę na ten temat (jedno ze źródeł przychodów z dzial.gospodarczej)

    Odpowiedz
  • przedsiębiorca(2018-03-15 16:40) Zgłoś naruszenie 71

    Nic nowego. W prawie podatkowym lokaty bankowe zawsze były zaliczane do tzw. przychodów finansowych firmy

    Odpowiedz