Jednolity plik kontrolny obejmie wszystkie firmy. Co to oznacza?

autor: Katarzyna Witwicka10.09.2017, 17:00; Aktualizacja: 10.09.2017, 18:03
Jeszcze w 2016 roku do zmian musiały przygotować się największe przedsiębiorstwa, w 2017 małe i średnie podmioty, zaś w 2018 roku wszystkie firmy będą przekazywać urzędnikom informacje w ramach JPK.

Jeszcze w 2016 roku do zmian musiały przygotować się największe przedsiębiorstwa, w 2017 małe i średnie podmioty, zaś w 2018 roku wszystkie firmy będą przekazywać urzędnikom informacje w ramach JPK.źródło: ShutterStock

1 stycznia 2018 roku obowiązkiem przekazywania danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego zostanie objęta kolejna grupa przedsiębiorców – mikrofirmy. Jeszcze w 2016 roku do zmian musiały przygotować się największe przedsiębiorstwa, w 2017 małe i średnie podmioty, zaś w 2018 roku wszystkie firmy będą przekazywać urzędnikom informacje w ramach JPK.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • NiezaPo(2017-11-08 11:19) Zgłoś naruszenie 20

    Do skarbona. Bardzo dobra, merytoryczna wypowiedź. Niestety takich coraz mniej, szczególnie w niepolskich gazetach. Tutaj dobra wypowiedź to taka, która atakuje rząd i wtedy to ma dużo pozytywnych lajków.

    Odpowiedz
  • skarbona(2017-11-06 09:25) Zgłoś naruszenie 55

    @ mały Nowy obowiązek dotyczy cię MIKROPRZEDSIEBIORCO, jeśli jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K i: -twoje obroty nie przekroczyły 2 mln euro, - zatrudniasz mniej niż 10 osób, JPK_VAT zawiera dane, które do tej pory ewidencjonujesz w rejestrze zakupów i sprzedaży. Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT NIE SKŁADASZ, jeżeli jesteś podatnikiem, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. Chodzi o: -sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1), -zwolnienie podmiotowe (m. in. dla podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł – art. 113 ust. 1 lub 9), -organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne (art. 82 ust. 3).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Heniek (2017-09-18 04:43) Zgłoś naruszenie 101

    Ciekawe kto mi zapłaci za kasę fiskalną która ma 1.5 roku

    Odpowiedz
  • Pan Morawiecki=KŁAMSTWO!(2017-09-11 11:01) Zgłoś naruszenie 382

    KIEDY WRESZCIE NIEJEDNOKROTNIE OBIECYWANY TZW. MAŁY ZUS DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW???!!! PiS KŁAMIE!!!!!

    Odpowiedz
  • Amadeo(2017-09-10 22:34) Zgłoś naruszenie 749

    Cóż.. chyba po 25 latach trzeba będzie zamknąć interes i zająć się czymś innym, najlepiej poza granicami Polski. Jak już wszystkich nas zniechęcicie, to zdechniecie z głodu, a my - polscy przedsiębiorcy na emigracji - najwyżej obejrzymy sobie w wiadomościach lokalnej TV, jak zdychacie z głodu razem ze swoim wiernym elektoratem moherowym. Przepraszam za szczerość, ale zakładając swoją działalność nie miałem aspiracji bycia księgowym, który większą część życia spędza na generowaniu jakichś *********** kwitków i zadowalania tym urzędników. Nie, firmę mam po to, aby zadowalać siebie i swoją rodzinę. I póki płaciłem po prostu haracz ZUS oraz podatki - było OK, ale obawiam się, że się teraz rozstaniemy, drogi PiSie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mały przedsiębiorca(2017-09-10 21:15) Zgłoś naruszenie 937

    A miały być ułatwienia dla małych przedsiębiorców- teraz okazuje się ,że jest odwrotnie.Mali do likwidacji?.

    Odpowiedz
  • dziadek(2017-09-10 19:50) Zgłoś naruszenie 421

    i w ten prosty sposób wzrastają podatki. Tak tak podatki bo one są bądź materialne bądź rzeczowe- każda narzucona czynność nie służąca bezpośrednio produkcji generuje powstanie podatku rzeczowego Dzięki za ułatwienia i możność obniżenia obciążeń. Filozofia godna akademików co dużo podobno wiedzą ale niewiele potrafią w realu . Nie prościej byłoby zrobić jak za nieboszczki komuny podatek od przychodu. Nawet gimnazjalista z dzisiejszym poziomem matematyki poradziłby sobie no i sprawiedliwie by było i szewc i wielkie sieci płaciliby % od przychodu i niech transferują opłaty licencyjne (ale one nie wchodzą w żadne koszty bo kosztów nie ma jest tylko % od przychodu. Karuzeli też nie byłoby no i przy braku rąk do pracy iluż to światłych urzędników z takim kolosalnym doświadczeniem i fachowością zasiliłoby produkcję no i koszty utrzymania administracji spadają. No dlaczego nie?

    Odpowiedz
  • jjj(2017-09-10 19:44) Zgłoś naruszenie 121

    za drobną opłatą... hm naruszenie tajemnicy bankowej ... a być może także sprzedajność gospodarcza

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-09-10 18:00) Zgłoś naruszenie 470

    To tak jak z operacją. Właściwie jest bezpieczna dla chirurga. Jak przestępcy złamią system, a złamią jeżeli będzie się opłacało, to podstawowym du.... chronem będzie tazgodność z przepisami. Zadzwoniła kiedyś do mnie jakaś pani i zapytała czy nie chciałbym zainwestować pieniędzy bezczynnie leżących na moim koncie. Wykaz zawartości kont wraz z telefonami do klientów dała jej, za drobną opłatą, koleżanka pracująca w banku. Strach pomyśleć że gdyby było tego trochę więcej toktoś dla okupu mógłby porwać mi dzieci. Ktoś mi zaręczy że wszyscy współpracownicy UrzSkarbowego to tacy nieprzekupni i uczciwi.? Im nic nie grozi, bo operacja zawsze jest udana. Z pacjentem zaś bywa różnie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz