Mikroprzedsiębiorca, który prześle ewidencję VAT w jednolitym pliku kontrolnym za październik, listopad i grudzień, będzie mógł liczyć na szybszy zwrot podatku, tj. w ciągu 25, a nie 60 dni. Poinformował o tym na wczorajszej konferencji Paweł Cybulski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
W ten sposób resort chce zachęcić 1,5 mln najmniejszych przedsiębiorców do przesłania fiskusowi JPK_VAT jeszcze przed 1 stycznia 2018 r., czyli dniem, w którym zostaną oni objęci takim obowiązkiem. Dziś plik składa ok. 107 tys. małych, średnich i dużych przedsiębiorców.
Resort nie daje gwarancji, że na 25-dniowy zwrot firmy mikro będą mogły liczyć również w przyszłym roku. Podkreśla jednak, że JPK pozwala na szybsze przeprowadzenie analizy ryzyka bez udziału podatnika, co przyspiesza całą procedurę.
Z 25-dniowego zwrotu będą mogli natomiast skorzystać przedsiębiorcy, którzy wdrożą split payment. To rozwiązanie ma wejść w życie 1 kwietnia 2018 r. Projektem zmian w tym zakresie (druk sejmowy nr 1864) rząd zajmie się na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Wiceminister Cybulski przypomina też, że już teraz preferencyjnym 15-dniowym zwrotem VAT objęte są firmy z branży budowlanej.
Mikroprzedsiębiorcy do wysyłania danych z ewidencji podatkowej mogą wykorzystywać aplikacje udostępnione na stronie internetowej resortu. Chodzi np. o programy „Transmiter” i „Klient JPK 2.0”, które ułatwiają tworzenie JPK i ich dostarczenie fiskusowi.
Zastępca szefa KAS przyznał też podczas wczorajszej konferencji, że MF chce zlikwidować deklaracje VAT. Pisaliśmy o tym jako pierwsi w DGP nr 137/2017, sugerując, że zastąpione one zostaną właśnie jednolitym plikiem kontrolnym.
Niewykluczone, że podobnie będzie w przypadku podatków dochodowych. Bo resort – według Cybulskiego – ma świadomość, że składanie plików stanowi spore obciążenie dla przedsiębiorców i dlatego w zamian chce uprościć rozliczenia, zarówno te dotyczące VAT, jak i CIT oraz PIT.
Na dniach ma też zostać opublikowana nowa struktura JPK_VAT, która będzie obowiązywała od początku przyszłego roku. Uwzględni ona uwagi zgłoszone podczas konsultacji z ekspertami i zainteresowanymi organizacjami.
Łukasz Świerżewski, rzecznik ministra finansów, deklaruje, że resort będzie informował firmy mikro o obowiązku składania plików. Listy w tej sprawie roześle do przedsiębiorców ZUS. A fiskus dodatkowo pomoże się im do tego przygotować. Każdy zainteresowany może liczyć na bezpłatne szkolenie w swoim urzędzie skarbowym.