NSA: Wydatek wspólnika nie jest przychodem spółki cywilnej

autor: Jakub Pawłowski08.12.2016, 20:00
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Sprawa dotyczyła stołecznej kancelarii notarialnej, która działała w formie spółki cywilnej.źródło: ShutterStock

Podatnik nie może zaliczać do kosztów podatkowych czynszu płaconego za najem lokalu wspólnikom spółki, którą z nimi tworzy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stołecznej kancelarii notarialnej, która działała w formie spółki cywilnej. Prowadziły ją dwa małżeństwa, które pod koniec 2011 r. wykupiły lokal kancelarii, a następnie wynajęły go jednej ze swoich wspólniczek. Kobieta płaciła więc czynsz za najem reszcie swoich wspólników.

Uważała, że będzie mogła zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu. Przekonywała, że na gruncie ustawy o PIT nie ma znaczenia, iż właścicielami najętego lokalu są jej wspólnicy. Twierdziła bowiem, że zawarła z właścicielami lokalu umowę najmu jako osoba fizyczna, będąc w tym przypadku odrębnym uczestnikiem obrotu gospodarczego.

Nie zgodził się z tym dyrektor izby skarbowej. Przypomniał, że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej ani odrębnego majątku. Jej dochód jest więc opodatkowany odrębnie u każdego ze wspólników, zależnie od jego udziału w zyskach. W sytuacji zatem, gdy kobieta płaci czynsz wspólnikom spółki, którą z nimi współtworzy, to tak naprawdę świadczy usługę samej sobie – stwierdził dyrektor izby.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane