statystyki

Będzie uchwała NSA w sprawie regulowania jednego podatku innym

autor: Jakub Pawłowski08.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:53
pieniądze

Fiskus stoi na stanowisku, że podatnik może przeznaczyć nadpłatę na poczet tylko tych zobowiązań, które określił mu organ właściwy dla podatku, w którym powstała nadpłata.źródło: ShutterStock

Siedmiu sędziów NSA rozstrzygnie, czy nadpłatą lub przysługującym zwrotem VAT można rozliczyć się ze zobowiązania wobec gminy.

Chodzi o sytuacje, w których podatnicy wolą, by fiskus nie zwracał im daniny, tylko przeznaczył nienależnie pobrane kwoty na uregulowanie innych zobowiązań. Taką możliwość przewiduje art. 76 par. 1 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że jeżeli podatnik nie ma zaległości podatkowych ani bieżących zobowiązań, to – co do zasady – nadpłata jest mu zwracana z urzędu. Może on jednak złożyć wniosek o zaliczenie jej (w całości lub w części) na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Sprawa komplikuje się, gdy nadpłata jest w urzędzie skarbowym, a zobowiązanie, które miałoby zostać nią pokryte – należy się gminie.

NSA inaczej niż fiskus

Fiskus stoi na stanowisku, że podatnik może przeznaczyć nadpłatę na poczet tylko tych zobowiązań, które określił mu organ właściwy dla podatku, w którym powstała nadpłata. Innymi słowy niedopuszczalne jest np. regulowanie należności w podatku od nieruchomości (który pobiera wójt, burmistrz lub prezydent miasta) nadpłatą w podatku dochodowym (wpłacanym do urzędu skarbowego).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane