statystyki

Najem lokalu: Odstępne nie musi być rozliczane na zasadach ogólnych

autor: Jakub Pawłowski28.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 28.11.2016, 08:38
prawo

Sędzia podkreślił, że organ interpretacyjny zignorował jedno kluczowe zdanie we wniosku podatnika.źródło: ShutterStock

Jednorazowa zapłata, która ma być wypłacona wraz z czynszem za najem lokalu, może być również opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – wynika z wyroku NSA.

Sąd zastrzegł jednak, że wszystko zależy od zamiarów stron i okoliczności, w których została zawarta umowa.

Sprawa dotyczyła dwóch mieszkanek woj. mazowieckiego, które były współwłaścicielkami lokalu użytkowego. Szukały najemcy. Wkrótce znalazły zainteresowaną lokalem spółkę, która planowała otworzyć tu gabinet stomatologiczny.

Podpisały z nią umowę, choć nowy najemca nie miał jeszcze pozwolenia na prowadzenie działalności dentystycznej. Chciał jednak zawczasu zająć nieruchomość, żeby nie utracić dobrej lokalizacji. Spodziewał się, że wkrótce uzyska niezbędne pozwolenie.

Zobowiązał się płacić miesięczny czynsz. Ponadto umówił się z właścicielkami, że uiści jednorazową wpłatę, którą oznaczono w umowie jako odstępne. Miała ona charakter wynagrodzenia za zaprzestanie działalności prowadzonej dotychczas w lokalu. Strony zapisały w umowie, że najemca zapłaci ją dopiero wtedy, gdy nie będą już istniały żadne przeszkody prawne do korzystania z lokalu.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • asaasaa(2017-01-07 20:18) Zgłoś naruszenie 10

    Chcecie by wam płacić za udostępnienie treści ustaw i art, prawnych ???? Za co skoro to sa państwowe utwory!!!!!!!!!!! Jestescie złodziejami>?>>> A tak się czyjcie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane