statystyki

Najem kilku mieszkań może być zwolniony z PIT

autor: Patrycja Dudek30.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 30.11.2016, 08:11
Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że kobieta powinna zapłacić PIT. W jego przekonaniu nie realizowała bowiem własnego celu mieszkaniowego

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że kobieta powinna zapłacić PIT. W jego przekonaniu nie realizowała bowiem własnego celu mieszkaniowegoźródło: ShutterStock

Zakup i najem trzech lokali nie wyklucza realizacji własnych celów mieszkaniowych. Ale będzie o to trudno, gdy lokale są w jednym budynku – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o kobietę, która odziedziczyła ziemię po rodzicach. Rok później sprzedała schedę deweloperowi, a za uzyskane pieniądze kupiła trzy mieszkania w tej samej lokalizacji.

Choć od przejęcia spadku nie minęło pięć lat, sądziła, że nie powinna płacić PIT. Uważała bowiem, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła na realizację własnych celów mieszkaniowych i w związku z tym korzysta ze zwolnienia (na podstawie art. 21 ust.1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).

Problem polegał na tym, że nadal mieszkała w starym domu odziedziczonym również po rodzicach. Natomiast nowe mieszkania wynajęła. Tłumaczyła jednak, że wynajem jest tylko okresowy i zrezygnuje z niego, gdy tylko jej sytuacja finansowa się polepszy.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że kobieta powinna zapłacić PIT. W jego przekonaniu nie realizowała bowiem własnego celu mieszkaniowego. – Kupiła przecież nie jedno, a trzy mieszkania, a następnie je wynajęła – podkreślił.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane