statystyki

Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

autor: Wojciech Kłys, Michał Siekierzyński, Bartosz Stachowiak24.10.2016, 10:08; Aktualizacja: 24.10.2016, 10:22
Mieszkanie na wynajem

W przeważającej części postanowienia obu standardów są zbieżne, a kluczowe różnice zostaną uszczegółowione w dalszej części.źródło: ShutterStock

Jesteśmy firmą deweloperską działającą w formie sp. z o.o. w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Planujemy zrealizować równolegle dwie inwestycje polegające na wybudowaniu budynków mieszkalnych wraz z garażem podziemnym. Finansowanie zapewni głównie kredyt bankowy w walucie obcej. Dodatkowo dysponujemy pożyczką od wspólnika, którą możemy częściowo przeznaczyć na finansowanie inwestycji. Nabyliśmy już grunt pod realizację inwestycji i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzimy aktywne działania skierowane na pozyskanie nabywców, wydatkując środki na reklamę oraz marketing. Jakie koszty ponoszone na etapie powstawania obu inwestycji powinniśmy kapitalizować, a jakie ujmować w kosztach bieżącej działalności?

Głównym źródłem przepisów oraz interpretacji dla działalności deweloperskiej jest Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska” (dalej: KSR 8). W związku z tym, że Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej nie przewidują odrębnej regulacji dla tej specyficznej gałęzi gospodarki, odpowiedzi należy szukać w interpretacjach wydawanych przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF). W szczególności chodzi tu o KIMSF 15 „Umowy o budowę nieruchomości”.

W przeważającej części postanowienia obu standardów są zbieżne, a kluczowe różnice zostaną uszczegółowione w dalszej części.

Definicje podstawowych pojęć

Na wstępie należy potwierdzić rozumienie i definicję podstawowych pojęć specyficznych dla działalności prowadzonej przez wskazaną w pytaniu firmę.

Otóż deweloperem w myśl ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. Deweloperem jest także każdy inny przedsiębiorca w rozumieniu kodeksu cywilnego, który w ramach prowadzonej działalności deweloperskiej, na podstawie umowy deweloperskiej, zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę odrębnej własności lokalu lub własności budynku lub jego części wraz z przynależnym do nich gruntem lub prawem użytkowania wieczystego gruntu, wybudowanych w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego. W codziennym życiu działalność takiego podmiotu polega na przeprowadzeniu inwestycji od momentu zakupu gruntu poprzez projektowanie i nadzór nad procesem budowlanym, aż do momentu jej sprzedaży.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane