statystyki

Podatnicy wesprą rynek nieruchomości komercyjnych

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska17.10.2016, 09:15; Aktualizacja: 17.10.2016, 09:19
Z projektu wynika, że spółki typu REIT będą objęte zwolnieniem z podatku dochodowego (CIT). Wolne od daniny mają być przede wszystkim przychody z najmu nieruchomości (komercyjnych)

Z projektu wynika, że spółki typu REIT będą objęte zwolnieniem z podatku dochodowego (CIT). Wolne od daniny mają być przede wszystkim przychody z najmu nieruchomości (komercyjnych)źródło: ShutterStock

Polskie spółki inwestujące w wynajem nie zapłacą CIT. Projekt, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie dotyczy budynków i lokali mieszkalnych.

Tworzenie spółek „rynku wynajmu nieruchomości” (REIT) to realizacja jednego z punktów Programu Budowy Kapitału ogłoszonego przez Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju i finansów. Chodzi o spółki zajmujące się lokowaniem kapitału akcjonariuszy w nieruchomości komercyjne i zapewniające im określony zwrot z tego kapitału. Dotyczy to jednak wyłącznie nieruchomości, jak wynika z ustawowej definicji – niemieszkaniowych.

Dziś – jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu – polski rynek wynajmu nieruchomości jest zdominowany przez podmioty zagraniczne. Często korzystają one z preferencji przyznawanych przez kraje ich siedziby, jako spółki typu REIT. Takie przepisy ma 16 państw unijnych, m.in. Holandia, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy. Teraz podobne rozwiązania mają obowiązywać też w Polsce. W założeniu wesprze to krajowy rynek nieruchomości i umożliwi inwestowanie na nim indywidualnym inwestorom.

– Wielką wygraną może być Giełda Papierów Wartościowych, której kapitalizacja może dzięki temu tylko wzrosnąć – uważa Piotr Paśko, prawnik w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Spółki będą musiały być bowiem publiczne, czyli notowane na giełdzie. Mają w nie inwestować nie tylko indywidualni gracze, ale też np. deweloperzy, którzy chcą zdywersyfikować swoją działalność.

Nowe zwolnienia

Z projektu wynika, że spółki typu REIT będą objęte zwolnieniem z podatku dochodowego (CIT). Wolne od daniny mają być przede wszystkim przychody z najmu nieruchomości (komercyjnych). Najem ma dotyczyć co najmniej trzech nieruchomości (lub ich części).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane