EKSPERT RADZI
Na podstawie zawartej z architektem umowy (zlecenia) na wykonanie projektu wnętrza przedsiębiorcy będzie przysługiwało autorskie prawo majątkowe do projektu stworzonego przez architekta. Trzeba jednak zastrzec, że nie będzie mu przysługiwało autorskie prawo osobiste, a w szczególności prawo do autorstwa utworu (projektu). Niespełniona więc będzie przesłanka do uznania przedsiębiorcy za twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Twórcą może być wyłącznie osoba fizyczna (człowiek) będąca autorem utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli utwór powstaje w ramach funkcjonowania określonej osoby prawnej, np. spółki z o.o., to de facto jest on kreowany przez osoby fizyczne przez tę osobę prawną zatrudnione, np. w charakterze pracowników albo przyjmujących zamówienie na podstawie umowy.
Przechodząc do regulacji zawartych w ustawie o VAT, trzeba przytoczyć art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy, z którego wynika, że z 8-proc. stawki podatku korzystają usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.
Oznacza to, że do usług przeniesienia majątkowych praw autorskich opisanych w pytaniu nie ma zastosowania art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy, a tym samym nie ma zastosowania stawka podatku VAT 8 proc. W konsekwencji przedmiotowe usługi powinny być opodatkowane stawką VAT w wysokości 23 proc.
Stanowisko takie zaprezentował również dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 21 października 2016 r. (nr IBPP2/4512-572/16-2/BW).
Podstawa prawna
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.).