statystyki

Jak ująć koszty zakupu nieruchomości

autor: Andrzej Budzik, Anna Chylak, Piotr Maculewicz19.11.2016, 07:30
mieszkanie

Do kosztów zawarcia transakcji spółka może m.in. zaliczyć koszty bezpośrednio związane z zakupem nieruchomości.źródło: ShutterStock

Spółka z o.o. zamierza dokonać inwestycji na rynku nieruchomości i w związku z tym planuje zakup galerii handlowej w Polsce. W tym celu poniesie wiele kosztów, takich jak m.in. analizy due diligence, koszty pośrednika, koszty obsługi prawnej procesu nabycia. Zakup tej nieruchomości zostanie sfinansowany w części kredytem, a w części pożyczkami w euro od spółek z grupy. Jak ująć koszty zakupu nieruchomości księgowo, a jak podatkowo?

Przedstawiona w stanie faktycznym nieruchomość powinna zostać sklasyfikowana jako nieruchomość inwestycyjna. W Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej pojęcie nieruchomości inwestycyjnej zostało sprecyzowane w MSR 40 „Nieruchomości inwestycyjne”. Zgodnie z zawartą w standardzie definicją, nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość, którą właściciel traktuje jako źródło przychodów z czynszów lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na przyrost jej wartości, względnie obie te korzyści, przy czym nieruchomość taka nie jest wykorzystywana przy produkcji, dostawach dóbr, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych ani też przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności jednostki. Zgodnie z zapisami MSR 40 nieruchomość inwestycyjna początkowo wyceniana jest w cenie nabycia albo w koszcie wytworzenia z uwzględnieniem kosztów przeprowadzenia transakcji. Opisana transakcja dotyczy zakupu nieruchomości w stanie kompletnym i zdatnym do użytku, w związku z czym analizie poddamy wycenę w cenie nabycia. Zgodnie z brzmieniem ww. standardu na cenę nabycia nieruchomości składa się cena zakupu powiększona o wszelkie koszty bezpośrednio związane z transakcją zakupu, które można podzielić na dwie grupy:

a) koszty zawarcia transakcji,

b) koszty finansowania zewnętrznego.

Oba typy kosztów mogą pod pewnymi warunkami podlegać kapitalizacji w ramach początkowego ujęcia wartości nieruchomości, czyli zwiększać początkową wartość nieruchomości inwestycyjnej, w której została ona ujęta w księgach. W przypadku kosztów zawarcia transakcji głównym warunkiem kapitalizacji jest bezpośrednie powiązanie kosztu z transakcją, natomiast w przypadku kosztów finansowania ograniczenia wynikają z zapisów MSR 23, które przedstawimy poniżej.

Przypisane do transakcji


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane