statystyki

Opłaty związane z leasingiem można wrzucić w koszty

autor: Lidia Rubińska15.10.2016, 07:30
Samochód, kierowca

Wykupienie samochodu z leasingu operacyjnego dla działalności gospodarczej pozwala na rozliczenie w KUP opłat związanych z umową leasinguźródło: ShutterStock

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Pojazd wprowadzono do ewidencji środków trwałych, a do kosztów podatkowych zaliczono odpisy amortyzacyjne w formie rat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca chce wykupić na własność auto za 12 000 zł. Nie jest zdecydowany, czy wykupić je na firmę, czy na cele prywatne. Wobec tego nasuwa się pytanie, jakie powstaną skutki podatkowe w każdej z tych opcji. Jak rozliczyć opłatę związaną z wykupem samochodu w kosztach podatkowych i czy wstępną opłatę leasingową należy rozliczać w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne?

Dla celów podatkowych rozróżnia się leasing operacyjny i leasing finansowy, mimo że ustawy podatkowe takiej definicji nie zawierają. Przyjęte nazewnictwo zależy od sposobu finansowania leasingu. Jeżeli umowa leasingu spełnia wymogi art. 23b ustawy o PIT, to stanowi ona leasing operacyjny, który w praktyce najczęściej jest zawierany, przy czym warunki ustawowe nie muszą być spełnione łącznie. Z art. 23a ustawy o PIT wynika, że przedmiot leasingu oddany na mocy umowy przez stronę zwanym finansującym do odpłatnego używania albo pobierania pożytków drugiej stronie zwanym korzystającym jest środkiem trwałym podlegającym amortyzacji. Nie ma w tym przypadku zastosowania zasada wynikająca z art. 22a ustawy o PIT dotycząca możliwości amortyzowania środków trwałych o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok stanowiących własność lub współwłasność przedsiębiorcy, ponieważ przedmiot leasingu nie musi być własnością ani współwłasnością aby móc dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Z treści przepisu wynika, że gdy umowa leasingu spełnia warunki określone w ustawie, opłaty ustalone w tej umowie i ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie trwania umowy z tytułu używania środków trwałych są dla korzystającego kosztem uzyskania przychodów.

Kwota wykupu a podatki

Wykup samochodu z leasingu jest usługą oddzielną od zawarcia umowy leasingowej. Przedsiębiorca z tego tytułu otrzymuje fakturę VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT wydanie towaru na podstawie umowy leasingu jest dostawą towaru, a więc jest to odrębna czynność od samej umowy leasingowej, więc może być wystawiona faktura wykupu samochodu z leasingu. Możliwość zaliczenia opłaty końcowej (wykupowej) do kosztów uzyskania przychodów (dalej: KUP) zależy od jednej z dwóch poniższych metod:

1) w przypadku wykupienia na firmę, jeśli opłata z nim związana przekracza kwotę 3500 zł, to wprowadzony samochód do ewidencji środków trwałych należy w dalszym ciągu amortyzować i kosztem uzyskania przychodu będą odpisy amortyzacyjne;

2) w przypadku wykupienia na cele prywatne opłata nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli jednak przedsiębiorca wykupił auto na cele prywatne i mimo to korzysta z niego w działalności gospodarczej, to KUP mogą być wydatki związane z użytkowaniem tego pojazdu. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu na zasadach określonych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT (czyli limit kilometrów).


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bartollini(2016-10-29 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Stokroć razy bardziej wolę wynajem długoterminowy samochodów. Przynajmniej wiem za co płacę, ile płacę, jeżdżę nowym samochodem i nie muszę zaciągać kredytu czy uiszczać wpłaty własnej. W Leasetake jest ogromny wybór nowych samochodów, a miesięczne raty rozpoczynają się od 313zł miesięcznie. To śmiesznie niskie pieniądze!

    Odpowiedz
  • sceptyk(2016-10-25 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Kto to napisał.? Chyba jednak nie fachowiec. Przy leasingu operacyjnym pojazd amortyzuje leasingodawca a leasingobiorca zalicza raty w koszty prowadzenia działalności. Nie jest on środkiem trwałym leasingobiorcy. Przy leasingu finansowym kosztem są odsetki oraz odpisy amortyzacyjne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane