Delegacja i urlop w jednym. A co z podatkami?

autor: Łukasz Zalewski06.10.2016, 18:00
Wakacje, pieniądze, skarbonka

Nie ma przeszkód, aby pracownik przedłużył sobie pobyt za granicą, ale musi się na to zgodzić pracodawca.źródło: ShutterStock

Pracownik może połączyć podróż służbową z urlopem, a zwrócone mu koszty przelotu samolotem mogą być zwolnione z PIT.

Pani Wioletta chce oddelegować swojego pracownika – pana Jacka, na targi w Meksyku. Bilet w obie strony na 3 dni targowe kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a na 10 dni – kilka tysięcy złotych. – Jeśli sfinansuję bilet na 10 dni, wtedy pracownik będzie 3 dni w delegacji, a pozostałe wykorzysta na urlop. Dzięki temu wszyscy zyskają – firma będzie miała mniejsze koszty, a pracownik bardzo atrakcyjny urlop. Czy pieniądze zwrócone pracownikowi związane z kosztami przejazdu do miejsca i z miejsca delegacji będą zwolnione z PIT? Czy w takiej sytuacji firma może zaliczyć wydatki na podróż służbową do kosztów uzyskania przychodów – zastanawia się czytelniczka.

To możliwe, ale by była szansa na korzystne rozliczenie dla obu stron, przedsiębiorca musi przede wszystkim wyrazić zgodę na dłuższy pobyt podwładnego za granicą.

Koszty pracownika

Nie ma przeszkód, aby pracownik przedłużył sobie pobyt za granicą, ale musi się na to zgodzić pracodawca. W takiej sytuacji jak opisała pani Wioletta, firma powinna zwrócić panu Jackowi koszty przelotu do Meksyku na targi oraz przelotu powrotnego. Powinna też wypłacić mu diety, ale jedynie za okres związany z podróżą służbową. Prywatny pobyt musi finansować sam. Nie ma natomiast przeszkód, aby zwrócone mu koszty przelotu samolotem były zwolnione z PIT.

Koszty w firmie


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane