statystyki

Podarowanie gospodarstwa wyklucza zwolnienie z PIT

autor: Jakub Pawłowski28.09.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła małżonków, którzy mieli gospodarstwo rolne. Przez ich tereny przechodziły linie wysokiego napięcia.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy mieli gospodarstwo rolne. Przez ich tereny przechodziły linie wysokiego napięcia.źródło: ShutterStock

Podatnik, który podarował grunty rolne, a następnie otrzymał odszkodowanie z tytułu ustanowienia na tym terenie służebności przesyłu, musi zapłacić podatek – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy mieli gospodarstwo rolne. Przez ich tereny przechodziły linie wysokiego napięcia. W maju 2011 r. zawarli z zakładem energetycznym umowę służebności przesyłu, na mocy której otrzymali 240 tys. zł jednorazowego odszkodowania.

Małżonkowie uważali, że jest ono zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o odszkodowaniach wypłacanych posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu m.in. ustanowienia służebności gruntowej.

Wtedy jeszcze nie obowiązywał art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o PIT, z którego obecnie wynika wprost, że zwolnienie dotyczy także wynagrodzenia otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu. Małżonkowie uznali jednak, że służebność przesyłu jest odmianą służebności gruntowej i w związku z tym nie powinni płacić podatku.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane