statystyki

Podarowanie gospodarstwa wyklucza zwolnienie z PIT

autor: Jakub Pawłowski28.09.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła małżonków, którzy mieli gospodarstwo rolne. Przez ich tereny przechodziły linie wysokiego napięcia.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy mieli gospodarstwo rolne. Przez ich tereny przechodziły linie wysokiego napięcia.źródło: ShutterStock

Podatnik, który podarował grunty rolne, a następnie otrzymał odszkodowanie z tytułu ustanowienia na tym terenie służebności przesyłu, musi zapłacić podatek – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy mieli gospodarstwo rolne. Przez ich tereny przechodziły linie wysokiego napięcia. W maju 2011 r. zawarli z zakładem energetycznym umowę służebności przesyłu, na mocy której otrzymali 240 tys. zł jednorazowego odszkodowania.

Małżonkowie uważali, że jest ono zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o odszkodowaniach wypłacanych posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu m.in. ustanowienia służebności gruntowej.

Wtedy jeszcze nie obowiązywał art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o PIT, z którego obecnie wynika wprost, że zwolnienie dotyczy także wynagrodzenia otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu. Małżonkowie uznali jednak, że służebność przesyłu jest odmianą służebności gruntowej i w związku z tym nie powinni płacić podatku.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane