statystyki

Dodatek też może być zwolniony z PIT

autor: Karina Piątek02.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 02.10.2017, 10:43
rozliczenia podatkowe

Obliczając zaliczkę na PIT od wynagrodzeń zleceniobiorcy, spółka nie zamierzała uwzględniać wydatków zleceniobiorcy na wyżywienie i zakwaterowanieźródło: ShutterStock

To, że spółka posługuje się w umowie sformułowaniem „dodatek” zamiast „dieta” czy „ryczałt”, nie ma znaczenia dla celów podatkowych. Ważne, żeby była to faktyczna rekompensata za podwyższone koszty utrzymania w związku z wykonywaniem zlecenia poza stałym miejscem zamieszkania – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania, głównie w Niemczech. Współpracuje ona z opiekunami na podstawie umowy-zlecenia. Zleceniobiorcy mają miejsce zamieszkania w Polsce, ale zlecenie wykonują za granicą.

Spółka postanowiła, że nie tylko będzie im wypłacać wynagrodzenie za wykonanie zleconych czynności opiekuńczych, ale także zwracać koszty przejazdów i dawać specjalny dodatek. Miałby on być wypłacany tylko w razie wyjazdu zleceniobiorcy do Niemiec i tylko za okres tego wyjazdu.

W umowie ze zleceniobiorcami został on określony jako „dodatek przysługujący z powodu i w związku z wykonywaniem usług opieki poza miejscem zamieszkania zleceniobiorcy i poza siedzibą spółki”. W założeniach miałby on rekompensować podwyższone koszty zakwaterowania, wyżywienia i innych drobnych wydatków związanych z pobytem za granicą w związku ze świadczeniem usług opiekuńczych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane