statystyki

Dodatek też może być zwolniony z PIT

autor: Karina Piątek02.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 02.10.2017, 10:43
rozliczenia podatkowe

Obliczając zaliczkę na PIT od wynagrodzeń zleceniobiorcy, spółka nie zamierzała uwzględniać wydatków zleceniobiorcy na wyżywienie i zakwaterowanieźródło: ShutterStock

To, że spółka posługuje się w umowie sformułowaniem „dodatek” zamiast „dieta” czy „ryczałt”, nie ma znaczenia dla celów podatkowych. Ważne, żeby była to faktyczna rekompensata za podwyższone koszty utrzymania w związku z wykonywaniem zlecenia poza stałym miejscem zamieszkania – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania, głównie w Niemczech. Współpracuje ona z opiekunami na podstawie umowy-zlecenia. Zleceniobiorcy mają miejsce zamieszkania w Polsce, ale zlecenie wykonują za granicą.

Spółka postanowiła, że nie tylko będzie im wypłacać wynagrodzenie za wykonanie zleconych czynności opiekuńczych, ale także zwracać koszty przejazdów i dawać specjalny dodatek. Miałby on być wypłacany tylko w razie wyjazdu zleceniobiorcy do Niemiec i tylko za okres tego wyjazdu.

W umowie ze zleceniobiorcami został on określony jako „dodatek przysługujący z powodu i w związku z wykonywaniem usług opieki poza miejscem zamieszkania zleceniobiorcy i poza siedzibą spółki”. W założeniach miałby on rekompensować podwyższone koszty zakwaterowania, wyżywienia i innych drobnych wydatków związanych z pobytem za granicą w związku ze świadczeniem usług opiekuńczych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane