statystyki

Działkowiec nie ucieknie przed PIT

autor: Mariusz Szulc13.09.2016, 16:00
Działkowcy ciągle mają nadzieję na to, że fiskus zmieni zdanie i że uda im się uniknąć PIT od dochodu ze zbyciu tych praw.

Działkowcy ciągle mają nadzieję na to, że fiskus zmieni zdanie i że uda im się uniknąć PIT od dochodu ze zbyciu tych praw.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedaje prawo do ogródka działkowego oraz do poczynionych nakładów w postaci nasadzeń, obiektów i urządzeń, uzyskuje przychód z praw majątkowych i w związku z tym nie ma co liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego – stwierdził dyrektor warszawskiej izby.

To kolejna interpretacja indywidualna, potwierdzająca niekorzystne dla podatników stanowisko w tej kwestii. Już w ubiegłym roku fiskus uznał, że działkowcy nie sprzedają nieruchomości, a jedynie prawo majątkowe do działki i pobierania z niej pożytków. Ono zaś jest opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (18 i 32 proc.). Wskazywały na to interpretacje z 9 kwietnia 2015 r. (nr IBPBII/1/4511-19/15/MK) i z 10 listopada 2015 r. (nr ITPB4/4511-366/15/JG).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane