statystyki

Działkowiec nie ucieknie przed PIT

autor: Mariusz Szulc13.09.2016, 16:00
Działkowcy ciągle mają nadzieję na to, że fiskus zmieni zdanie i że uda im się uniknąć PIT od dochodu ze zbyciu tych praw.

Działkowcy ciągle mają nadzieję na to, że fiskus zmieni zdanie i że uda im się uniknąć PIT od dochodu ze zbyciu tych praw.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedaje prawo do ogródka działkowego oraz do poczynionych nakładów w postaci nasadzeń, obiektów i urządzeń, uzyskuje przychód z praw majątkowych i w związku z tym nie ma co liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego – stwierdził dyrektor warszawskiej izby.

To kolejna interpretacja indywidualna, potwierdzająca niekorzystne dla podatników stanowisko w tej kwestii. Już w ubiegłym roku fiskus uznał, że działkowcy nie sprzedają nieruchomości, a jedynie prawo majątkowe do działki i pobierania z niej pożytków. Ono zaś jest opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (18 i 32 proc.). Wskazywały na to interpretacje z 9 kwietnia 2015 r. (nr IBPBII/1/4511-19/15/MK) i z 10 listopada 2015 r. (nr ITPB4/4511-366/15/JG).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane