statystyki

Kiedy nocleg na koszt szefa będzie opodatkowany

autor: Mariusz Szulc13.10.2016, 11:48; Aktualizacja: 13.10.2016, 11:48
pokój hotelowy

Sprawa jest przesądzona od połowy ubiegłego roku. Wcześniej fiskus uważał, że handlowiec, któremu szef zapłaci za nocleg, uzyskuje w ten sposób przychód z nieodpłatnych świadczeńźródło: ShutterStock

Handlowiec, któremu pracodawca pokryje wydatki na kwaterę poza siedzibą firmy, nie zapłaci z tego tytułu PIT. Więcej problemów czeka pracowników oddelegowanych , w tym budowlańców. Mogą oni jednak liczyć na przychylność sądów administracyjnych.

Czy zagraniczny pracownik ma lepiej od Polaka

Czeska firma wysłała służbowo zatrudnionego w niej Łotysza do naszego kraju. Wypłaca mu też z tego tytułu diety. Są one wyższe niż 30 zł za dobę podróży wynikające z polskich przepisów. Wyższe są też kwoty za nocleg w naszym kraju. Czy to oznacza, że obcokrajowiec musi w Polsce zapłacić podatek od nadwyżki ponad kwoty z polskich przepisów?

NIE

Potwierdza to jedna z tegorocznych interpretacji wydanych przez urzędników MF. Zwrócono w niej uwagę, że polskie przepisy w ogóle nie przewidują sytuacji, w której pracownik odbędzie zagraniczną podróż służbową na terytorium Polski. Nie określają też, jak wysokie należności przysługują z tego tytułu zatrudnionym. Tymczasem ustawa o PIT zwalnia diety i inne należności z podatku do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy. Z przepisu nie wynika jednak, że musi to być polski minister. Mogą to więc być też kwoty określone w przepisach z Czech.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2016 r., nr IPPB4/4511-53/16-4/MP.

Czy noclegi w podróży służbowej są z PIT

Pani Joanna wyjechała na polecenie szefa na konferencję do Katowic. Pracodawca opłacił jej tam nocleg w jednym z hoteli. Czy musi z tego tytułu potrącać zaliczki na PIT?

TAK

Zależy to jednak od poniesionych przez szefa kosztów. Z ustawy o PIT wynika, że pracownikom w podróży służbowej przysługuje zwolnienie od podatku z tytułu wypłaty diety i innych należności do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Chodzi o rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 2013 r. Wynika z niego, że taką inną należnością jest też opłacenie noclegu w podróży służbowej. Na tej podstawie zwolniona z podatku jest dwudziestokrotność diety (30 zł) czyli 600 zł (za jedną dobę hotelową). Podobne kwoty za granicą określone są w zależności od kraju. Nadwyżki ponad te kwoty są opodatkowane.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane