statystyki

Kiedy nocleg na koszt szefa będzie opodatkowany

autor: Mariusz Szulc13.10.2016, 11:48; Aktualizacja: 13.10.2016, 11:48
pokój hotelowy

Sprawa jest przesądzona od połowy ubiegłego roku. Wcześniej fiskus uważał, że handlowiec, któremu szef zapłaci za nocleg, uzyskuje w ten sposób przychód z nieodpłatnych świadczeńźródło: ShutterStock

Handlowiec, któremu pracodawca pokryje wydatki na kwaterę poza siedzibą firmy, nie zapłaci z tego tytułu PIT. Więcej problemów czeka pracowników oddelegowanych , w tym budowlańców. Mogą oni jednak liczyć na przychylność sądów administracyjnych.

Czy zagraniczny pracownik ma lepiej od Polaka

Czeska firma wysłała służbowo zatrudnionego w niej Łotysza do naszego kraju. Wypłaca mu też z tego tytułu diety. Są one wyższe niż 30 zł za dobę podróży wynikające z polskich przepisów. Wyższe są też kwoty za nocleg w naszym kraju. Czy to oznacza, że obcokrajowiec musi w Polsce zapłacić podatek od nadwyżki ponad kwoty z polskich przepisów?

NIE

Potwierdza to jedna z tegorocznych interpretacji wydanych przez urzędników MF. Zwrócono w niej uwagę, że polskie przepisy w ogóle nie przewidują sytuacji, w której pracownik odbędzie zagraniczną podróż służbową na terytorium Polski. Nie określają też, jak wysokie należności przysługują z tego tytułu zatrudnionym. Tymczasem ustawa o PIT zwalnia diety i inne należności z podatku do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy. Z przepisu nie wynika jednak, że musi to być polski minister. Mogą to więc być też kwoty określone w przepisach z Czech.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2016 r., nr IPPB4/4511-53/16-4/MP.

Czy noclegi w podróży służbowej są z PIT

Pani Joanna wyjechała na polecenie szefa na konferencję do Katowic. Pracodawca opłacił jej tam nocleg w jednym z hoteli. Czy musi z tego tytułu potrącać zaliczki na PIT?

TAK

Zależy to jednak od poniesionych przez szefa kosztów. Z ustawy o PIT wynika, że pracownikom w podróży służbowej przysługuje zwolnienie od podatku z tytułu wypłaty diety i innych należności do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Chodzi o rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 2013 r. Wynika z niego, że taką inną należnością jest też opłacenie noclegu w podróży służbowej. Na tej podstawie zwolniona z podatku jest dwudziestokrotność diety (30 zł) czyli 600 zł (za jedną dobę hotelową). Podobne kwoty za granicą określone są w zależności od kraju. Nadwyżki ponad te kwoty są opodatkowane.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane