Debata DGP: E-paragony powinny służyć kontrolowaniu sprzedawców, a nie klientów

26.09.2016, 07:38; Aktualizacja: 26.09.2016, 08:23
Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych.źródło: ShutterStock

Początkowo dane z nowych kas fiskalnych nie będą przekazywane do Ministerstwa Finansów w czasie rzeczywistym, tylko w paczkach – co 72 godziny. Rozpatrywane jest dodanie funkcji zdalnego blokowania tych urządzeń. To jednak już dziś budzi zastrzeżenia doradców podatkowych. Podobnie jak na razie rozważany tylko pomysł identyfikowania nabywców, a zatem śledzenia, co robią z kupowanymi przez nich towarami.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych, który ma umożliwić wysyłkę e-paragonów z kasy bezpośrednio do fiskusa, a także do klienta, który kupuje towar w sklepie. Czemu ta zmiana ma służyć?

Sebastian Christow

Celem jest ograniczenie szarej strefy, a także wyrównanie konkurencji między uczciwymi podatnikami, którzy należycie wypełniają swoje obowiązki, i tymi, którzy mają skłonności do – choćby częściowego – uchylania się od opodatkowania. Przyjrzeliśmy się działaniom innych państw, które podobnie jak Polska mają problemy z szarą strefą i wprowadziły rozwiązania wymagające kontaktu online na linii podatnik – fiskus.

Ministerstwo Rozwoju planuje też inne rozwiązania, takie jak np. masowe upowszechnianie e-faktury. W dyskusji z Ministerstwem Finansów pojawiła się nawet idea, aby paragon stał się fakturą, jeżeli chcielibyśmy przy każdej transakcji identyfikować obywatela. Gdyby MF chciało jednak podążyć w tę stronę, musiałoby sobie poradzić z problemem, który wynika ze zniesienia NIP dla osób fizycznych.

Ministerstwu Rozwoju zależy na tym, aby kasy fiskalne miały nie tylko funkcję kontrolną, ale dawały również inne możliwości, takie jak stworzenie standardów płatności bezgotówkowych, co ma znaczenie dla ograniczenia szarej strefy. Informacje z paragonów mogłyby być kluczowe nie tylko dla sprzedawców, ale również producentów i hurtowni. Po scaleniu i przetworzeniu danych z e-paragonów byłyby one również ważnym źródłem informacji o gospodarce. Nie byłyby to przewidywania, ale twarde dane wynikające z rzeczywistych źródeł. Dane te mogłyby być również argumentem w dyskusji o ściągalności podatków i możliwości ich obniżenia.

Ile paragonów dziennie wydają sprzedawcy w Polsce?

Sebastian Christow

Szacuje się, że firmy składają obecnie 1,5 mld e-faktur rocznie. Producenci kas podpowiadają, że jedna kasa emituje średnio 700 paragonów dziennie. Są jednak sprzedawcy, którzy z wszystkich zainstalowanych kas wydają dziennie nawet 700 tys. paragonów. Natomiast firmy e-commerce fiskalizują obrót raz dziennie.

Czym projektowane rozporządzenie miałoby się różnić od obecnego?

Sebastian Christow

Ministerstwo Rozwoju zaproponowało całkiem nową jego strukturę. Projekt został przygotowany z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, a także producentami i importerami kas, którzy przenieśli na ten projekt oczekiwania swoje, sprzedawców, ministra finansów i organów kontroli. W tym procesie uczestniczył również Główny Urząd Miar.

Konstrukcyjnie jest to inne rozporządzenie niż obecne w tej sprawie.

Piotr Ślęzak


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2016-09-26 17:49) Zgłoś naruszenie 30

    A w di.pl piszą: "e-Paragony zagrożeniem dla naszej prywatności? Powstanie megabaza o naszych zakupach! Marcin Maj, 22-09-2016, 13:11 " ale jak zwykle jest cacy

    Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2016-09-26 13:35) Zgłoś naruszenie 40

    Nie wiem w jaki sposób wprowadzenie e-paragonów miałoby ograniczyć szarą strefę. Przecież MF otrzyma informację o wystawionym paragonie tylko wtedy, kiedy sprzedawca go wydrukuje na urządzeniu fiskalnym, a więc jeśli nie wydrukuje normalnego paragonu, to nie będzie e-paragonu. Generalnie jest to tylko ułatwienie dla fiskusa, który nie będzie musiał sprawdzać pamięci urządzeń fiskalnych w miejscu sprzedaży tylko dostanie informację przez internet. Tylko, że w związku z tym wszystkie stosowne moduły i oprogramowanie powinny być dystrybuowane darmowo przez MF. W Rep.Czeskiej podniesiono jeszcze inny problem - oto powstaje baza danych, z której można uzyskać informację o tym ile jakiego towaru sprzedaje się w danym miejscu i danym czasie - bezcenna informacja dla kogoś kto chce otworzyć w tym miejscu placówkę handlową. Reasumując szara strefa się zwiększy, bo zapewne znajdzie się wielu pracowników MF, którzy będą takimi informacjami handlować.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane