statystyki

TSUE: Formalizm w VAT nie może kończyć się odsetkami

autor: Mariusz Szulc19.09.2016, 07:43; Aktualizacja: 19.09.2016, 08:19
vat

Brak numeru identyfikacyjnego na pierwotnej fakturze nie powinien skutkować odmową prawa do odliczenia wstecz.źródło: ShutterStock

Uzupełnienie faktury o numer identyfikacyjny wystawcy pozwala odliczyć podatek naliczony wstecz, a nie na bieżąco, czyli w dniu korekty – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o niemiecką spółkę prowadzącą hurtownię, u której zakwestionowano rozliczenia w VAT za lata 2008–2011. Problemem były faktury od współpracujących z hurtownią przedstawicieli handlowych i specjalistów od marketingu. Urzędnicy uznali, że były one nieprawidłowe, bo brakowało na nich numerów identyfikacyjnych wystawców (odpowiedników polskiego NIP). Spółce odmówiono więc prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur.

Spółka je skorygowała, dodając wymagane numery. Fiskus odmówił jej jednak prawa do odliczenia ze skutkiem wstecz. Stwierdził, że powstało ono dopiero w dniu korekty. Z tego powodu obciążył ją odsetkami za zwłokę z tytułu przedwczesnego odliczenia podatku naliczonego.

Spór trafił do sądu administracyjnego, który skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jego rzecznik generalny stanął po stronie spółki. Uznał, że dla zagwarantowania zasady neutralności VAT prawo do odliczenia podatku powinno powstać w okresie, w którym nabyto towar bądź wykonano usługę.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane