statystyki

VAT od odszkodowań trafi do Luksemburga

autor: Patrycja Dudek19.09.2016, 07:43; Aktualizacja: 19.09.2016, 07:55
Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że konieczna jest odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE.

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że konieczna jest odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE.źródło: ShutterStock

Czy miasta na prawach powiatu mają płacić podatek przy wywłaszczeniu ich z gruntów? Okazuje się, że wyrok siedmiu sędziów i uchwała NSA nie zakończyły sporu w tej sprawie.

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że konieczna jest odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt I FSK 1857/13). Podjął takie postanowienie, mimo że spór wydawał się już przesądzony na niekorzyść samorządów. Problem dotyczy 66 miast na prawach powiatu w Polsce.

Wątpliwości biorą się z tego, że miasta o takim statusie są gminami, a zarazem wykonują zadania powiatu. Zlepek kompetencji jest szczególnie widoczny, gdy dochodzi do wywłaszczenia gminy z nieruchomości pod budowę drogi. W takiej sytuacji gmina dostaje odszkodowanie od Skarbu Państwa, który sama reprezentuje (jako miasto na prawach powiatu). Wypłata stanowi więc tylko odpowiednią operację w jej księgach rachunkowych. Co więcej, wojewoda przekazuje wywłaszczone grunty pod zarząd tego samego miasta. W zasadzie więc nic się nie zmienia, a mimo to fiskus domaga się VAT od odszkodowania.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane