statystyki

Więzienia dla oszustów wyłudzających VAT

autor: Agnieszka Pokojska08.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 16.09.2016, 19:45
VAT

Rząd chce podwyższenia kar za przestępstwa skarbowe.źródło: ShutterStock

Na 10 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie szefa grupy przestępczej oskarżonej o oszustwa podatkowe związane z importem paliwa z Łotwy. Skazany ma też zapłacić 300 tys. zł grzywny.

Dzięki odkryciu sieci powiązań pomiędzy kilkunastoma podmiotami zlikwidowana została grupa przestępcza, która naraziła Skarb Państwa na straty ponad 40 mln zł – wynika z informacji Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

Proceder polegał na sprzedaży w kraju oleju napędowego z nieodprowadzonym VAT należnym. Postępowania kontrolne potwierdziły, że powiązane spółki nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, zostały utworzone po to, by tuszować oszustwa. Łagodniej sąd potraktował założyciela i wcześniejszego szefa grupy: skazał go na 4 lata i 6 miesięcy. Sędziowie uwzględnili to, że znacząco przyczynił się on do ujawnienia okoliczności przestępstw i osób uczestniczących w tym procederze.

Innym członkom grupy sąd wymierzył po 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości po 100 tys. zł oraz 40 tys. zł.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane