statystyki

Co od 2017 roku w rejestrze zakupów: Faktura czy każda transakcja

autor: Radosław Kowalski09.09.2016, 17:30; Aktualizacja: 16.09.2016, 19:39
Od nowego roku w dalszym ciągu prawodawca nie będzie narzucał wzoru ewidencji podatkowych na potrzeby VAT, jednak modyfikacji ulegnie zakres danych, jakie podatnicy uwzględnią w takich rejestrach

Od nowego roku w dalszym ciągu prawodawca nie będzie narzucał wzoru ewidencji podatkowych na potrzeby VAT, jednak modyfikacji ulegnie zakres danych, jakie podatnicy uwzględnią w takich rejestrachźródło: ShutterStock

Mogą być co do tego wątpliwości, bo nie wiadomo, jak interpretować nową pozycję w ewidencji VAT „inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji”. Oby się nie okazało, że w pliku JPK_VAT trzeba będzie podawać znacznie więcej informacji, niż się wszystkim wydaje.

Od 2017 r. wchodzą w życie nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT i wiele wskazuje na to, że u części podatników wymuszą modyfikację dotychczas stosowanych zasad. Nie przez przypadek zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem obowiązków w zakresie jednolitego pliku kontrolnego dla naprawdę dużej grupy podatników. Nowe zasady u niektórych podatników mogą bowiem powodować konieczność wprowadzenia dużych zmian w zasadach prowadzenia rejestrów podatkowych na potrzeby podatku od towarów i usług.

W niniejszym tekście skupimy się na ewidencji (rejestrze) zakupów w VAT, w której uwzględniane są dane mające umożliwić podatnikowi wyznaczenie kwoty VAT naliczonego podlegającego rozliczeniu, a organom podatkowym przeprowadzenie weryfikacji poprawności takiego rozliczenia.

Idą zmiany – tylko jak duże

Od nowego roku w dalszym ciągu prawodawca nie będzie narzucał wzoru ewidencji podatkowych na potrzeby VAT, jednak modyfikacji ulegnie zakres danych, jakie podatnicy uwzględnią w takich rejestrach. Otóż począwszy od 1 stycznia 2017 r., czynni podatnicy VAT w dalszym ciągu będą obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Jako nowość można odnotować wyraźne wskazanie na informację podsumowującą. Co już samo w sobie wystarczy, aby stwierdzić, że również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnicy będą zobligowani do uwzględniania w ewidencji numeru VAT UE dostawcy. Nie zmieni to faktu, że dla obowiązku rozpoznania i opodatkowania WNT wystarczy, aby dostawca był podatnikiem, nie musi zaś być podatnikiem VAT UE (oczywiście powinien się zarejestrować jako taki, ale jest to bez znaczenia dla obowiązków w zakresie WNT nabywcy).

Co istotne, od nowego roku zmianie ulegnie brzmienie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT i wątpliwości pojawiają się w odniesieniu do pozycji: inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji. [RAMKA 1]


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • akka(2016-09-11 14:55) Zgłoś naruszenie 90

    Nie rozumiem co tu jest nowego.Od 2004 roku transakcje wewnątrzunijne wymagają nr dostawcy i nabywcy w przypadku transakcji między firmami.Mój US i niemieckie US starannie tego przestrzegają.Każdy błąd w deklaracji unijnej jest wyjaśniany. A tak na marginesie, dwa razy po Waszych publikacjach sprawdzałam w ministerstwie i w urzędzie marszałkowskim jak wygląda stan prawny poruszanych przez GP tematów. Oczekuję od GP rzeczowej i zgodnej ze stanem prawnym relacji, a nie sensacji.

    Odpowiedz
  • Michał(2016-11-28 19:10) Zgłoś naruszenie 17

    Mnie, jako uczciwego przedsiębiorcę, wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego bardzo cieszy. W końcu rząd zrobił coś w kierunku uszczelnienia luki VAT. Początkowo zastanawiałem się jaki program będzie najlepszy do wypełniania JPK, długo szukałem porad na ten temat aż w końcu kolega po fachu w rozmowie wspomniał o Symfonii 2.0. Firma sage wypuściła na rynek bardzo dobry produkt, program jest elastyczny i łatwy w obsłudze, nikomu nie powinno sprawiać problemów poruszanie się w nim.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane