statystyki

Przedsiębiorstwo to samo, jednak wymiar VAT i PIT to dwie różne sprawy

autor: Patrycja Dudek30.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 30.08.2016, 08:32
prawo

Prawo do odliczenia VAT zakwestionował także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnych przeszkód ku temu, by ten sam sędzia orzekał w sprawie podatku dochodowego i podatku od towarów i usług wymierzanego jednej firmie – wynika z wyroku NSA.

Argumentem podatnika miał być art. 18 par. 1 pkt 6a prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis ten mówi, że sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy w sprawach dotyczących skargi na decyzję albo postanowienie, jeżeli w prowadzonym wcześniej postępowaniu w sprawie brał udział w wydaniu wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie.

Sędzia Adam Bącal wyjaśnił jednak, że regulacja ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy ten sam sędzia orzeka w sprawach dotyczących wymiaru dwóch różnych podatków, np. VAT i PIT.

Chodziło o firmę, która wybudowała jedno z centrów handlowych w Szczecinie. Fiskus zakwestionował jej możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez jednego z podwykonawców. Wynikało z nich, że miał on wykonać dla firmy roboty budowlane o wartości 600 tys. zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane