statystyki

PIT: Sądy są zgodne - kosztów się nie szacuje

autor: Patrycja Dudek29.08.2016, 07:29; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:04
podatki-PIT-kredyt

Sądy nie znalazły również powodu, aby wymierzony podatek został rozłożony na raty, a narosłe odsetki umorzone.źródło: ShutterStock

Podatniczka, która kupowała złom niewiadomego pochodzenia, będzie musiała zapłacić PIT od przychodu, a nie od dochodu – wynika z wyroku NSA.

To nie pierwszy taki wyrok. W sprawie fikcyjnych transakcji złomem zapadło wiele podobnych, np. 18 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 888/15) w sprawie złomiarza ujmującego w kosztach faktury, na których widniały dane osób, które w chwili dostaw już nie żyły.

Tym razem jednak NSA podał jeszcze jeden argument, dlaczego fiskus nie szacuje kosztów. Dotychczas wielokrotnie wskazywał, że jest to rolą podatnika i organy nie mają obowiązku poszukiwania za niego dowodów na potwierdzenie poniesionych wydatków.

Wczoraj sędzia Jacek Brolik wyjaśnił jeszcze jeden powód – w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do pochodzenia towaru, a więc również co do jego legalności, szacowanie kosztów mogłoby prowadzić do sanowania przestępstw, np. paserstwa.

Sprawa dotyczyła mieszkanki Łodzi, zajmującej się skupem i sprzedażą złomu. Inspektorzy skarbowi ustalili, że kobieta prowadziła działalność bez zezwolenia, a jej największy dostawca, którym była rzekomo firma z Warszawy, wcale nie zajmował się obrotem złomem. Tymczasem podatniczka twierdziła, że kupiła od niego złom o łącznej wartości kilku milionów złotych. Wydatek ten ujęła w kosztach.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane