statystyki

PIT: Sądy są zgodne - kosztów się nie szacuje

autor: Patrycja Dudek29.08.2016, 07:29; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:04
podatki-PIT-kredyt

Sądy nie znalazły również powodu, aby wymierzony podatek został rozłożony na raty, a narosłe odsetki umorzone.źródło: ShutterStock

Podatniczka, która kupowała złom niewiadomego pochodzenia, będzie musiała zapłacić PIT od przychodu, a nie od dochodu – wynika z wyroku NSA.

To nie pierwszy taki wyrok. W sprawie fikcyjnych transakcji złomem zapadło wiele podobnych, np. 18 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 888/15) w sprawie złomiarza ujmującego w kosztach faktury, na których widniały dane osób, które w chwili dostaw już nie żyły.

Tym razem jednak NSA podał jeszcze jeden argument, dlaczego fiskus nie szacuje kosztów. Dotychczas wielokrotnie wskazywał, że jest to rolą podatnika i organy nie mają obowiązku poszukiwania za niego dowodów na potwierdzenie poniesionych wydatków.

Wczoraj sędzia Jacek Brolik wyjaśnił jeszcze jeden powód – w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do pochodzenia towaru, a więc również co do jego legalności, szacowanie kosztów mogłoby prowadzić do sanowania przestępstw, np. paserstwa.

Sprawa dotyczyła mieszkanki Łodzi, zajmującej się skupem i sprzedażą złomu. Inspektorzy skarbowi ustalili, że kobieta prowadziła działalność bez zezwolenia, a jej największy dostawca, którym była rzekomo firma z Warszawy, wcale nie zajmował się obrotem złomem. Tymczasem podatniczka twierdziła, że kupiła od niego złom o łącznej wartości kilku milionów złotych. Wydatek ten ujęła w kosztach.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane