statystyki

Podział majątku może być bez VAT

autor: Jakub Pawłowski10.10.2016, 07:30; Aktualizacja: 10.10.2016, 08:12
VAT

Sprawa dotyczyła spółki, która była współużytkownikiem wieczystym nieruchomości.źródło: ShutterStock

ORZECZENIE Jeżeli zniesienie współwłasności nieruchomości następuje ściśle według udziałów w niej, to transakcja ta nie ma odpłatnego charakteru i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu – uznał NSA

Sprawa dotyczyła spółki, która była współużytkownikiem wieczystym nieruchomości. Właścicielem był Skarb Państwa. Dla spółki jednak sytuacja, w której musiała dzielić prawo własności z innymi podmiotami, nie była optymalna. Spółka postanowiła więc znieść wspólność przez fizyczny podział majątku.

Miało to nastąpić ściśle według wielkości udziałów w nieruchomości i ze spłatą (200 tys. zł) w celu zrekompensowania poniesionych nakładów. Spółka podkreśliła, że jej intencją jest podział nieruchomości w taki sposób, aby zrównać korzyści obu stron.

Spór sprowadzał się do tego, czy taka transakcja będzie opodatkowana VAT. Spółka uważała, że zniesienie współwłasności z orzeczeniem dopłaty nie będzie odpłatną dostawą towarów, bo nie spowoduje jakiejkolwiek zmiany stanu majątkowego u żadnej ze stron, bo ani ona, ani druga spółka nie zwiększą tym sposobem swoich aktywów. Nie zmniejszą się również ich wzajemne zobowiązania – twierdziła. Argumentowała, że opodatkowanie takiej transakcji mogłoby doprowadzić do istotnej dysproporcji w wartościach przekazywanych i dzielonych praw.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane