statystyki

Podział majątku może być bez VAT

autor: Jakub Pawłowski10.10.2016, 07:30; Aktualizacja: 10.10.2016, 08:12
VAT

Sprawa dotyczyła spółki, która była współużytkownikiem wieczystym nieruchomości.źródło: ShutterStock

ORZECZENIE Jeżeli zniesienie współwłasności nieruchomości następuje ściśle według udziałów w niej, to transakcja ta nie ma odpłatnego charakteru i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu – uznał NSA

Sprawa dotyczyła spółki, która była współużytkownikiem wieczystym nieruchomości. Właścicielem był Skarb Państwa. Dla spółki jednak sytuacja, w której musiała dzielić prawo własności z innymi podmiotami, nie była optymalna. Spółka postanowiła więc znieść wspólność przez fizyczny podział majątku.

Miało to nastąpić ściśle według wielkości udziałów w nieruchomości i ze spłatą (200 tys. zł) w celu zrekompensowania poniesionych nakładów. Spółka podkreśliła, że jej intencją jest podział nieruchomości w taki sposób, aby zrównać korzyści obu stron.

Spór sprowadzał się do tego, czy taka transakcja będzie opodatkowana VAT. Spółka uważała, że zniesienie współwłasności z orzeczeniem dopłaty nie będzie odpłatną dostawą towarów, bo nie spowoduje jakiejkolwiek zmiany stanu majątkowego u żadnej ze stron, bo ani ona, ani druga spółka nie zwiększą tym sposobem swoich aktywów. Nie zmniejszą się również ich wzajemne zobowiązania – twierdziła. Argumentowała, że opodatkowanie takiej transakcji mogłoby doprowadzić do istotnej dysproporcji w wartościach przekazywanych i dzielonych praw.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane