Od 1 kwietnia 2025 r. obniżony zostanie do 5 proc. VAT na niektóre kubeczki menstruacyjne. Reeksporterzy aut osobowych odzyskają akcyzę. Nie będzie też integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.

Wynika to z przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji. Teraz zajmie się nią Senat.

Stawki VAT

Nowelizacja oznacza zmiany w stawkach VAT po czterech latach funkcjonowania nowej matrycy stawek. W związku z tym:

  • obniżony z 23 proc. do 5 proc. ma zostać VAT od kubeczków menstruacyjnych,0-proc. stawką VAT zostaną objęte dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, wykorzystywanych na morzu, a niebędących statkami i łodziami pełnomorskimi, przedłużona zostanie 8-proc. stawka VAT na dostawy wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (z 20 maja 2010 r.) – do fizycznego zużycia tych wyrobów. Obecnie z art. 145c ustawy o VAT wynika, że 8-proc. stawka podatku na nie obowiązuje tylko do 27 maja 2025 r.
  • 8-proc. stawką mają zostać bezterminowo objęte wykorzystywane w produkcji rolnej niektóre: nawozy, środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu, podłoża do upraw, produkty fermentacyjne, nawozowe produkty mikrobiologiczne, środki ochrony roślin (zostaną wymienione w poz. 10a i 10b załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

Dziś te ostatnie są objęte obniżoną, tj. 8-proc. stawką VAT na postawie rozporządzenia z 9 grudnia 2023 r. (Dz.U. poz. 2670 ze zm.), ale tylko do 31 marca 2025 r. Potem, od 1 kwietnia 2025 r., wejdzie już w życie wspomniana nowelizacja ustawy o VAT.

Odwrotne obciążenie VAT

Nowelizacja zakłada też przedłużenie do końca 2026 r. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT dla nabywców uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, gazu w systemie gazowym oraz prądu w systemie elektroenergetycznym.

Obecne przepisy przewidują takie rozwiązanie tylko do końca lutego 2025 r. Dlatego zmiany w tym zakresie weszłyby w życie wcześniej niż większość przepisów nowelizacji, bo już 28 lutego 2025 r.

Akcyza od aut

Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada też zmiany w akcyzie. Będą one korzystne dla firm, które czasowo rejestrują samochody osobowe w Polsce wyłącznie w celu wywiezienia ich za granicę (nigdy nie użytkują ich w naszym kraju). Nowe przepisy umożliwią odzyskanie zapłaconej od tych pojazdów akcyzy (dziś fiskus tego odmawia). Nie będzie można odzyskać podatku, jeżeli samochód osobowy zostanie ponownie zarejestrowany w terminie jednego roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu.

Nowe zasady będą miały zastosowanie również do samochodów, dla których obowiązek podatkowy powstanie jeszcze przed dniem wejścia w życie nowelizacji, ale do samej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu dojdzie po 31 marca 2025 r. Nowelizacja zakłada też, że zwolnione z akcyzy zostaną samochody osobowe rejestrowane w kraju, które będą przedmiotem badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zwolnienie będzie obowiązywało przez czas ważności decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów (zgodnie z art. 80t i art. 80v prawa o ruchu drogowym), nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Termin 18 miesięcy został wprowadzony na etapie prac w Sejmie, wcześniej była mowa o 12 miesiącach.

Bez integracji kas fiskalnych

Z nowelizacji wynika też, że przedsiębiorcy nie będą musieli integrować kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi. Dane o płatnościach będą już zawsze przekazywać fiskusowi agenci rozliczeniowi.

Przypomnijmy, że przejściowo obowiązek takiej integracji został przesunięty do 1 kwietnia 2025 r. – ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1685). Teraz ma zostać całkowicie zniesiony. ©℗

Zapraszamy do Rankingu Firm i Doradców Podatkowych

Redakcja Dziennika Gazety Prawnej zaprasza do udziału w XIX edycji Rankingu Firm i Doradców Podatkowych. Warunkiem udziału jest wypełnienie ankiety i odesłanie jej do 20 lutego 2025 r.

Podobnie jak w poprzednich latach wyłonimy największe firmy doradztwa podatkowego pod względem przychodów oraz liczby pracowników merytorycznych, a także najlepszych doradców i najlepsze firmy doradztwa podatkowego w poszczególnych kategoriach.

Kapituła rankingu wskaże najlepsze kancelarie w kategoriach:

  • Spory podatkowe przed sądami i organami podatkowymi;
  • Doradztwo podatkowe dla klientów prywatnych;
  • Podatkowe doradztwo transakcyjne i restrukturyzacyjne.

Natomiast w kategoriach indywidualnych kapituła wybierze najlepszych doradców w kategoriach: VAT, PIT, CIT, ceny transferowe, akcyza, cło, podatki i opłaty lokalne.

We wszystkich sprawach związanych z rankingiem prosimy kontaktować się z red. Magdaleną Majkowską-Gorgol: magdalena.majkowska-gorgol@infor.pl