statystyki

Odzyskany podatek od nieruchomości dla wydzierżawiającego nie jest przychodem

autor: Michał Nielepkowicz29.08.2016, 10:12; Aktualizacja: 29.08.2016, 11:22
dom-pieniądze-nieruchomości-podatki

Właściciel lokalu usługowego wydzierżawił go jako osoba fizyczna innej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Podatnik, który otrzymał taki zwrot w związku z dzierżawą lokalu usługowego, nie musi od otrzymanej kwoty płacić PIT . Nie stanowi on bowiem jego przysporzenia majątkowego.

Właściciel lokalu usługowego wydzierżawił go jako osoba fizyczna innej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Za wynajem otrzymuje czynsz, od którego płaci zryczałtowany podatek dochodowy. Jako właściciel nieruchomości musi również płacić podatek od nieruchomości. Po zapłacie podatku od nieruchomości, zgodnie z umową dzierżawy, będzie on corocznie zwracany przez dzierżawcę. Czy od zwróconej przez dzierżawcę kwoty podatku od nieruchomości trzeba zapłacić zryczałtowany podatek od najmu?

Dzierżawa lokali użytkowych pod działalność gospodarczą to normalna praktyka rynkowa. Za wynajem takiego miejsca trzeba płacić czynsz, od którego wynajmujący płaci podatek (kwota czynszu jest przychodem do opodatkowania). Najczęściej wybieraną formą opodatkowania najmu/dzierżawy (przez osoby fizyczne nieprowadzące firmy) jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 proc.). Często praktyką przy umowach dzierżawy jest też zapis, że właściciel lokalu płaci od niego podatek od nieruchomości, a następnie dzierżawca tę kwotę podatnikowi zwraca. Powstaje wówczas wątpliwość, czy taki zwrot trzeba wykazać w urzędzie skarbowym i opodatkować.

Przysporzenie majątkowe

Od kwoty zwróconego podatku od nieruchomości przez najemcę (dzierżawcę) nie trzeba płacić zryczałtowanego podatku od najmu, gdyż nie stanowi on przysporzenia majątkowego. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane