statystyki

Dom w prezencie od męża nie oznacza podatku dla żony

autor: Jakub Pawłowski31.08.2016, 07:33; Aktualizacja: 31.08.2016, 09:31
Podatki

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.źródło: ShutterStock

Małżonkowie, którzy przekazują sobie prawo własności do nieruchomości będącej ich majątkiem wspólnym i dokonują jej zbycia przed upływem pięciu lat, nie muszą uwzględniać przychodu ze sprzedaży w rozliczeniach z fiskusem – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili w 1997 r. kilka niezabudowanych działek do swojego majątku wspólnego. 14 lat później mąż zawarł z małżonką umowę darowizny i przekazał jej swoje udziały we współwłasności. Kobieta sprzedała posiadane nieruchomości trzy lata później.

W tym momencie zaczęły się problemy z fiskusem. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał co prawda, że kobieta nie musi uwzględniać w corocznym rozliczeniu podatkowym przychodu ze sprzedaży tej części nieruchomości, która była w jej posiadaniu od 1997 r. Wskazał natomiast, że ta sama zasada nie będzie miała zastosowania wobec gruntów, które zbyła w 2014 r., po tym jak została nimi obdarowana przez męża trzy lata wcześniej.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane