statystyki

Sezonową pracę dzieci trzeba rozliczyć z fiskusem

autor: Mariusz Szulc25.07.2016, 14:01; Aktualizacja: 25.07.2016, 14:06
praca, rolnictwo

Zgodnie z art. 7 ustawy o PIT dochody małoletniego dziecka co do zasady dolicza się do tych osiągniętych przez rodzicówźródło: ShutterStock

Niepełnoletni syn pani Marii wyjechał na wakacje do Niemiec. Tam podejmie pracę w wesołym miasteczku. Kilkunastoletnia córka też chce zarobić własne pieniądze, zaczęła więc sprzedawać własnoręcznie zebrane jagody i grzyby. – Czy dochody dzieci powinnam rozliczyć z fiskusem – zastanawia się kobieta.

Tak, gdyż co do zasady każdy dochód należy wykazać z zeznaniu rocznym. Taka reguła dotyczy także wynagrodzenia uzyskanego za granicą, czyli tego, który osiągnie syn pani Marii. Przepisy przewidują jednak wiele zwolnień z opodatkowania i przynajmniej z jednego z nich może skorzystać córka czytelniczki.

Wspólne rozliczenie

Zgodnie z art. 7 ustawy o PIT dochody małoletniego dziecka co do zasady dolicza się do tych osiągniętych przez rodziców. Wyjątkiem są m.in. dochody z umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub praktyk uczniowskich, które powinny być rozliczone niezależnie od dochodu rodzica. Jeśli małoletnie dziecko zarobi w ten sposób pieniądze, chociażby sezonowo, to matka lub ojciec będą musieli złożyć za nie oddzielne zeznanie podatkowe. Trzeba też pamiętać, że pod deklaracją podpisuje się rodzic, a nie dziecko. Jeśli roczny dochód nastolatka nie przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku dochodowego, to daniny nie trzeba płacić. Nie zwalnia to jednak z obowiązku wykazania zarobku w oddzielnym zeznaniu rocznym, chociażby po to, aby odzyskać pobrane już zaliczki na podatek.

Są zwolnienia

Niektóre dochody dziecka mogą być zwolnione z daniny. Jeśli chodzi o pracę sezonową małoletnich, dotyczy to przede wszystkim zarobku ze sprzedaży ziół, jagód, owoców i grzybów leśnych. Jest on wolny od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy. Warunkiem skorzystania z preferencji jest to, aby płody te były własnoręcznie, ewentualnie z pomocą najbliższej rodziny, zebrane w lesie. To w praktyce oznacza, że dochody dziewczynki ze sprzedaży jagód i grzybów powinny być wolne od podatku.

Niemcy i Holandia


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane