statystyki

Sezonową pracę dzieci trzeba rozliczyć z fiskusem

autor: Mariusz Szulc25.07.2016, 14:01; Aktualizacja: 25.07.2016, 14:06
praca, rolnictwo

Zgodnie z art. 7 ustawy o PIT dochody małoletniego dziecka co do zasady dolicza się do tych osiągniętych przez rodzicówźródło: ShutterStock

Niepełnoletni syn pani Marii wyjechał na wakacje do Niemiec. Tam podejmie pracę w wesołym miasteczku. Kilkunastoletnia córka też chce zarobić własne pieniądze, zaczęła więc sprzedawać własnoręcznie zebrane jagody i grzyby. – Czy dochody dzieci powinnam rozliczyć z fiskusem – zastanawia się kobieta.

Tak, gdyż co do zasady każdy dochód należy wykazać z zeznaniu rocznym. Taka reguła dotyczy także wynagrodzenia uzyskanego za granicą, czyli tego, który osiągnie syn pani Marii. Przepisy przewidują jednak wiele zwolnień z opodatkowania i przynajmniej z jednego z nich może skorzystać córka czytelniczki.

Wspólne rozliczenie

Zgodnie z art. 7 ustawy o PIT dochody małoletniego dziecka co do zasady dolicza się do tych osiągniętych przez rodziców. Wyjątkiem są m.in. dochody z umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub praktyk uczniowskich, które powinny być rozliczone niezależnie od dochodu rodzica. Jeśli małoletnie dziecko zarobi w ten sposób pieniądze, chociażby sezonowo, to matka lub ojciec będą musieli złożyć za nie oddzielne zeznanie podatkowe. Trzeba też pamiętać, że pod deklaracją podpisuje się rodzic, a nie dziecko. Jeśli roczny dochód nastolatka nie przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku dochodowego, to daniny nie trzeba płacić. Nie zwalnia to jednak z obowiązku wykazania zarobku w oddzielnym zeznaniu rocznym, chociażby po to, aby odzyskać pobrane już zaliczki na podatek.

Są zwolnienia

Niektóre dochody dziecka mogą być zwolnione z daniny. Jeśli chodzi o pracę sezonową małoletnich, dotyczy to przede wszystkim zarobku ze sprzedaży ziół, jagód, owoców i grzybów leśnych. Jest on wolny od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy. Warunkiem skorzystania z preferencji jest to, aby płody te były własnoręcznie, ewentualnie z pomocą najbliższej rodziny, zebrane w lesie. To w praktyce oznacza, że dochody dziewczynki ze sprzedaży jagód i grzybów powinny być wolne od podatku.

Niemcy i Holandia


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane