statystyki

Nie można zalegać z zapłatą 11 lat i twierdzić, że to nie z własnej winy

autor: Jakub Pawłowski26.07.2016, 07:21; Aktualizacja: 26.07.2016, 09:57
pieniądze

Stanowisko organów podzielił WSA w Bydgoszczy. W jego ocenie rolnik nie wykazał jakichkolwiek dowodów poświadczających, że sytuacja, w której się znalazł, była od niego niezależnaźródło: ShutterStock

Kto przez lata systematycznie zaniedbuje spłatę zobowiązań, nie może powoływać się na trudną sytuację finansową – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła starszego rolnika, który przez 11 lat nie płacił podatków: rolnego i od nieruchomości, przez co kwota zaległości urosła do blisko 32 tys. zł. Mężczyzna tłumaczył, że możliwość uregulowania tak wysokiej należności jest niemożliwa dla kogoś, kto cierpi na depresję, a do tego pobiera emeryturę z KRUS w wysokości 925 zł. Twierdził, że w rzeczywistości dysponuje jeszcze mniejszą kwotą, bo komornik – z powodu postępowania egzekucyjnego – potrąca mu z każdej wypłaty 274 zł. W związku z tym pozostawało mu jedynie 653 zł na miesiąc, a takie pieniądze pozwalają ledwo wiązać koniec z końcem – twierdził.

Postanowił więc ubiegać się o umorzenie zaległości. Taką możliwość przewiduje art. 67a ordynacji podatkowej w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Burmistrz się jednak nie zgodził. Nie negował, że sytuacja mężczyzny jest trudna. Wyliczył jednak, że pomimo wydatków i spłat bieżących rolnikowi wciąż pozostawało 150 zł miesięcznie. Uznał więc, że mężczyzna mógł przeznaczyć choć część z tych pieniędzy na systematyczne spłacanie należności wobec Skarbu Państwa.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane