statystyki

PIT: Potrąconą daninę odzyska tylko podatnik

autor: Mariusz Szulc12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.01.2016, 10:02
Zdaniem sądu rolnikowi nie przysługuje prawo do żądania nadpłaty, skoro podatku nie wpłacił z własnego majątku

Zdaniem sądu rolnikowi nie przysługuje prawo do żądania nadpłaty, skoro podatku nie wpłacił z własnego majątkuźródło: ShutterStock

Rolnik, który zatrudniał zagranicznych pracowników sezonowych, nie odzyska nienależnie potrąconych zaliczek na PIT – orzekł rzeszowski WSA.

Chodziło o rolnika, który od 2011 r. do 2014 r. zatrudniał do prac sezonowych obywateli Ukrainy. Początkowo od wypłacanego im wynagrodzenia potrącał zaliczki na PIT, ale potem doszedł do wniosku, że przychody obcokrajowców pochodzą z innych źródeł i oni sami powinni ewentualnie rozliczać się z polskim fiskusem.

W związku z tym domagał się zwrotu niepotrzebnie potrąconych zaliczek na PIT. Pieniędzy jednak nie odzyskał. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że skoro rolnik nie poniósł żadnego uszczerbku we własnym majątku, to nie może występować o nadpłatę. Takie prawo mają tylko pracownicy, którzy ponieśli ekonomiczny ciężar niezasadnie potrąconego podatku. Decyzję tę podtrzymał dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że rolnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, w ogóle nie musi potrącać zaliczek na podatek od wynagrodzenia zagranicznych pracowników sezonowych. Takie obowiązki mają tylko przedsiębiorcy, co wynika z art. 41 w związku z art. 13 pkt 8 i art. 29 ustawy o PIT.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane