statystyki

Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

autor: Mariusz Szulc12.01.2016, 19:00; Aktualizacja: 28.01.2016, 19:39
Dochód z uczestnictwa w spółce cywilnej powinien więc być doliczany do dochodu rodzica

Dochód z uczestnictwa w spółce cywilnej powinien więc być doliczany do dochodu rodzicaźródło: ShutterStock

Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

Czy zagraniczny dochód zawsze do rozliczenia w kraju

Córka czytelniczki znalazła pracę w wesołym miasteczku w Niemczech. Jej syn będzie krótko pracował w warsztacie mechanicznym w Holandii. Oboje są jeszcze niepełnoletni. Czy muszą wykazać swoje zarobki w Polsce?

NIE

Rozliczenie dochodów w tym przypadku zależy od metody unikania podwójnego opodatkowania wybranej przez Polskę w umowach międzynarodowych zawartych z oboma krajami. Prostszą sytuację ma syn (o ile nie osiągnie innych dochodów w naszym kraju). W umowie polsko-niemieckiej obowiązuje metoda tzw. wyłączenia z progresją, która oznacza w praktyce, że zagraniczny zarobek Polaka nie jest rozliczany w naszym kraju, ale jest ewentualnie brany pod uwagę przy ustalaniu, jak wysoki podatek należy pobrać od jego krajowych zarobków. Jeśli jednak chłopiec nie osiągnął żadnych polskich dochodów, to nie trzeba w ogóle składać za niego zeznania PIT-37 i wykazywać w nim niemieckiego wynagrodzenia. Inaczej jest w przypadku umowy zawartej z Holandią. Tu zawsze trzeba wykazać zagraniczny dochód przed polskim fiskusem (w tym przypadku matka złoży i podpisze za córkę PIT-37). Można jednak proporcjonalnie (według wzoru) potrącić podatek zapłacony za granicą.

Podstawa prawna

Art. 24 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

Art. 23 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 13 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120).

Czy spadek małoletniego może być wolny od daniny

Babcia małej Joanny żyje na stałe w USA. Postanowiła przekazać dziewczynce część swojego majątku za pośrednictwem powołanych za granicą trustów. Starsza kobieta określiłaby w testamencie obowiązki powierników swojego majątku, którzy mieliby nim zarządzać zgodnie z jej wolą. Najważniejszy dotyczyłby sukcesywnego wypłacania majątku trustu dziewczynce. Czy od takich wypłat można uniknąć podatku od spadków i darowizn?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • skarbonka(2016-01-13 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi Autorze tekstu...to z córką nie ma problemu, gdyż to ona znalazła pracę w Niemczech... syn natomiast w Holandii i to obowiązek jego rozliczenia istnieje... hmmm... i jak tu gniewać się na skarbówkę gdy wezwie podatnika, po tym jak zwykły podatnik przeczyta taki artykuł szanowanej gazety i zastosuje się do jej wytycznych....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane