statystyki

Jak rozliczyć z fiskusem dochody małoletniego

autor: Mariusz Szulc12.01.2016, 19:00; Aktualizacja: 28.01.2016, 19:39
Dochód z uczestnictwa w spółce cywilnej powinien więc być doliczany do dochodu rodzica

Dochód z uczestnictwa w spółce cywilnej powinien więc być doliczany do dochodu rodzicaźródło: ShutterStock

Rodzice powinni co do zasady doliczać zarobki swoich dzieci do własnych i wykazać całość w urzędzie skarbowym. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.

Czy zagraniczny dochód zawsze do rozliczenia w kraju

Córka czytelniczki znalazła pracę w wesołym miasteczku w Niemczech. Jej syn będzie krótko pracował w warsztacie mechanicznym w Holandii. Oboje są jeszcze niepełnoletni. Czy muszą wykazać swoje zarobki w Polsce?

NIE

Rozliczenie dochodów w tym przypadku zależy od metody unikania podwójnego opodatkowania wybranej przez Polskę w umowach międzynarodowych zawartych z oboma krajami. Prostszą sytuację ma syn (o ile nie osiągnie innych dochodów w naszym kraju). W umowie polsko-niemieckiej obowiązuje metoda tzw. wyłączenia z progresją, która oznacza w praktyce, że zagraniczny zarobek Polaka nie jest rozliczany w naszym kraju, ale jest ewentualnie brany pod uwagę przy ustalaniu, jak wysoki podatek należy pobrać od jego krajowych zarobków. Jeśli jednak chłopiec nie osiągnął żadnych polskich dochodów, to nie trzeba w ogóle składać za niego zeznania PIT-37 i wykazywać w nim niemieckiego wynagrodzenia. Inaczej jest w przypadku umowy zawartej z Holandią. Tu zawsze trzeba wykazać zagraniczny dochód przed polskim fiskusem (w tym przypadku matka złoży i podpisze za córkę PIT-37). Można jednak proporcjonalnie (według wzoru) potrącić podatek zapłacony za granicą.

Podstawa prawna

Art. 24 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

Art. 23 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 13 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120).

Czy spadek małoletniego może być wolny od daniny

Babcia małej Joanny żyje na stałe w USA. Postanowiła przekazać dziewczynce część swojego majątku za pośrednictwem powołanych za granicą trustów. Starsza kobieta określiłaby w testamencie obowiązki powierników swojego majątku, którzy mieliby nim zarządzać zgodnie z jej wolą. Najważniejszy dotyczyłby sukcesywnego wypłacania majątku trustu dziewczynce. Czy od takich wypłat można uniknąć podatku od spadków i darowizn?


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • skarbonka(2016-01-13 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi Autorze tekstu...to z córką nie ma problemu, gdyż to ona znalazła pracę w Niemczech... syn natomiast w Holandii i to obowiązek jego rozliczenia istnieje... hmmm... i jak tu gniewać się na skarbówkę gdy wezwie podatnika, po tym jak zwykły podatnik przeczyta taki artykuł szanowanej gazety i zastosuje się do jej wytycznych....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane