statystyki

Kłopotliwe rozliczanie pracowników z innego kraju

autor: Alicja Ogniewska11.07.2016, 11:45; Aktualizacja: 11.07.2016, 11:48
pracownik, praca

W przypadku transgranicznego zatrudniania na podstawie umowy o pracę mamy zwykle do czynienia z jednym z dwóch schematów rozliczeniaźródło: ShutterStock

Na bazie niektórych orzeczeń sądów administracyjnych można dowodzić, że płatnikiem PIT od wynagrodzeń wypłacanych w Polsce z zagranicy jest tamtejszy szef. Dla fiskusa ta interpretacja ma wadę, bo wtedy trudniej o kontrolę.

Przyczyn, dla których zatrudnienie cudzoziemca w Polsce może być konieczne, jest oczywiście wiele. Może to być motywowane np. koniecznością pozyskania pracownika znającego mniej popularny język albo o wyjątkowej, rzadko spotykanej w naszym kraju specjalizacji. Często dotyczy to także kadry kierowniczej czy inżynierskiej, która ma umożliwić pozyskanie firmie poszukiwanego know-how. Nierzadko takimi pracownikami są dziś również pracownicy sezonowi, budowlańcy czy też pracownicy niewykwalifikowani zatrudniani w celu wykonywania prac, na które niechętnie godzą się obecnie Polacy. Zdarza się też, że to zagraniczna firma deleguje pracownika do pracy w Polsce. Podobne motywy mogą być zresztą powodem zatrudnienia przez zagranicznego pracodawcę polskiego pracownika do wykonywania pracy w Polsce.

Możliwe warianty

Niezależnie od motywów, które przesądzają o zatrudnieniu obywatela z innego kraju, decydując się na pozyskanie pracownika tą drogą, należy pamiętać o konsekwencjach podatkowych w zakresie rozliczania takiej osoby.

W przypadku transgranicznego zatrudniania na podstawie umowy o pracę mamy zwykle do czynienia z jednym z dwóch schematów rozliczenia. W pierwszym to polski pracodawca wypłaca wynagrodzenie obcokrajowcowi. To sytuacja najprostsza i budząca najmniej kontrowersji. W drugim, za pracę na terytorium Polski wynagrodzenie wypłaca pracodawca, który nie ma miejsca zamieszkania, siedziby lub pobytu w naszym kraju (podmiot zagraniczny).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane