statystyki

Kłopotliwe rozliczanie pracowników z innego kraju

autor: Alicja Ogniewska11.07.2016, 11:45; Aktualizacja: 11.07.2016, 11:48
pracownik, praca

W przypadku transgranicznego zatrudniania na podstawie umowy o pracę mamy zwykle do czynienia z jednym z dwóch schematów rozliczeniaźródło: ShutterStock

Na bazie niektórych orzeczeń sądów administracyjnych można dowodzić, że płatnikiem PIT od wynagrodzeń wypłacanych w Polsce z zagranicy jest tamtejszy szef. Dla fiskusa ta interpretacja ma wadę, bo wtedy trudniej o kontrolę.

Przyczyn, dla których zatrudnienie cudzoziemca w Polsce może być konieczne, jest oczywiście wiele. Może to być motywowane np. koniecznością pozyskania pracownika znającego mniej popularny język albo o wyjątkowej, rzadko spotykanej w naszym kraju specjalizacji. Często dotyczy to także kadry kierowniczej czy inżynierskiej, która ma umożliwić pozyskanie firmie poszukiwanego know-how. Nierzadko takimi pracownikami są dziś również pracownicy sezonowi, budowlańcy czy też pracownicy niewykwalifikowani zatrudniani w celu wykonywania prac, na które niechętnie godzą się obecnie Polacy. Zdarza się też, że to zagraniczna firma deleguje pracownika do pracy w Polsce. Podobne motywy mogą być zresztą powodem zatrudnienia przez zagranicznego pracodawcę polskiego pracownika do wykonywania pracy w Polsce.

Możliwe warianty

Niezależnie od motywów, które przesądzają o zatrudnieniu obywatela z innego kraju, decydując się na pozyskanie pracownika tą drogą, należy pamiętać o konsekwencjach podatkowych w zakresie rozliczania takiej osoby.

W przypadku transgranicznego zatrudniania na podstawie umowy o pracę mamy zwykle do czynienia z jednym z dwóch schematów rozliczenia. W pierwszym to polski pracodawca wypłaca wynagrodzenie obcokrajowcowi. To sytuacja najprostsza i budząca najmniej kontrowersji. W drugim, za pracę na terytorium Polski wynagrodzenie wypłaca pracodawca, który nie ma miejsca zamieszkania, siedziby lub pobytu w naszym kraju (podmiot zagraniczny).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane