statystyki

Ulga prorodzinna i wspólne rozliczenie: Sprawdź, jakie podatkowe korzyści ma rodzina z dzieckiem

autor: Mariusz Szulc08.08.2016, 17:00
rodzina dzieci

Czy wspólne rozliczenie z dzieckiem się opłaca?źródło: ShutterStock

Ulga prorodzinna, wspólne rozliczenie z dzieckiem, szybszy zwrot daniny od dochodu – w systemie fiskalnym istnieje co najmniej kilka preferencji, które w założeniu mają pomagać w wychowaniu potomstwa.

Czy można odliczyć ulgę na dorosłe dziecko

Czytelniczka wraz z mężem wychowuje dwójkę własnych dzieci i rozlicza z tego tytułu preferencję prorodzinną w PIT. Niedawno na podstawie wyroku sądu została również opiekunką prawną swojego 31-letniego niepełnosprawnego brata. Jest to osoba ubezwłasnowolniona, bez żadnych dochodów, poza rentą socjalną z ZUS. Koszty opieki nad poważnie chorym bratem są bardzo duże, więc kobieta chciałaby także w tym przypadku skorzystać z ulgi. Czy ma do tego prawo?

TAK

Powszechnie już wiadomo, że ulga prorodzinna co do zasady przysługuje rodzicowi bądź opiekunowi prawnemu dzieci małoletnich i studentów do 25. roku życia. Rodzice dwójki dzieci mogą więc w ten sposób odliczać rocznie od podatku 2224,08 zł. To jednak nie koniec. Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 i art. 27f pkt 6 ustawy o PIT wiek nie ma żadnego znaczenia, jeśli z ulgi chce skorzystać podatnik opiekujący się dorosłą osobą, która na podstawie odrębnych przepisów otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Pierwsze świadczenie przysługuje, jeśli stopień niepełnosprawności dorosłego jest znaczny albo kalectwo powstało przed 21. rokiem życia. Drugie dotyczy osób całkowicie niezdolnych do pracy i ma charakter typowo ubezpieczeniowy. Te właśnie otrzymuje dorosły brat kobiety, a to oznacza, że wraz z mężem mają prawo do dodatkowego odliczenia kolejnych 2000,04 zł na trzecie dziecko, bo spełnią wszystkie warunki ustawowe. Sprawa jednak przez pewien czas nie była jednoznaczna, co potwierdzają dwie interpretacje zmieniające wydane przez ministra finansów 20 maja 2016 r. (nr DD3.8222.2.48.2016.MCA i DD3.8222.2.47.2016.MCA). Minister wyjaśnił w nich, że nie każdy podatnik ma prawo do rozliczania ulgi z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dorosłym. Taka preferencja przysługuje tylko, gdy najpierw zostaje on opiekunem prawnym przewlekle chorego dziecka i potem zamieszkuje ono z podatnikiem już jako pełnoletnie. Tylko w ten sposób kontynuowane byłoby prawo do rozliczania ulgi – argumentowano w interpretacjach. Jeśli więc podatnik od razu zostaje opiekunem prawnym niepełnosprawnego dorosłego, to prawo do rozliczania ulgi nie powstanie w ogóle.

Czytelniczka nie musi jednak się obawiać, bo minister zdążył się już zdystansować od stanowiska, które wyrażono w obu interpretacjach. Sprawa została już wyjaśniona i resort przyznał, że w podobnych do opisanej sytuacjach istnieje prawo do korzystania z preferencji. Potwierdza to m.in. odpowiedź wiceministra Leszka Skiby z 30 czerwca 2016 r. na interpelację poselską nr 4002.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 4 pkt 2, art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane