statystyki

Jakie podatki trzeba zapłacić za prowadzenie agroturystyki?

autor: Renata Majek06.07.2016, 08:41; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:54
Z podatku zwolnione jest także wyżywienie sprzedawane mieszkającym w tym domu letnikom.

Z podatku zwolnione jest także wyżywienie sprzedawane mieszkającym w tym domu letnikom.źródło: ShutterStock

Mam małe gospodarstwo rolne nieopodal miasta. Produkcja rolna niezbyt się opłaca i myślimy o agroturystyce, głównie wynajmowaniu pokoi turystom – pisze pan Kamil. – Słyszałem, że prowadząc pokoje gościnne jako rolnik nie muszę odprowadzać podatku, nie znam jednak szczegółowych zasad tego rodzaju działalności. Zastanawiam się także, jaka jest teraz, po zmianie przepisów dotyczących obrotu ziemią, definicja gospodarstwa rolnego – zastanawia się czytelnik.

Prowadząc działalność agroturystyczną, nie trzeba odprowadzać podatku od dochodów uzyskanych z wynajmowania pokoi gościnnych, ale pod warunkiem, że pokoje te są w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Wynajmowanych pokoi nie może być jednak więcej niż pięć. Przepisy wymagają, żeby warunki te były spełnione łącznie. Dopiero wtedy rolnik prowadzący agroturystykę skorzysta ze zwolnienia podatkowego.

Ustawa o podatku dochodowym (PIT) nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego. W tym celu odsyła do ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z nią za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Więc definicja gospodarstwa nie ma związku z nową ustawą o obrocie ziemią rolną.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane