statystyki

Produkty od rolnika: 2-proc. ryczałt także od wędlin i masła

autor: Katarzyna Jędrzejewska09.01.2017, 07:44; Aktualizacja: 09.01.2017, 08:45
MF przypomniało, że korzystanie z ryczałtu jest warunkowane m.in. limitem przychodów

MF przypomniało, że korzystanie z ryczałtu jest warunkowane m.in. limitem przychodówźródło: ShutterStock

Wreszcie rolnicy mogą sprzedawać nie tylko dżemy i śmietanę własnej produkcji. Przed 2017 r. nie pozwalały im na to ograniczenia weterynaryjne, przez co podatkowa preferencja była w dużej mierze fikcją.

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia br., usunęły absurd, który sprawiał, że z wprowadzonego rok temu 2-proc. ryczałtu mogli korzystać rolnicy sprzedający wytworzone przez siebie dżemy, kompoty czy śmietanę, ale już nie wędliny, masło czy zsiadłe mleko. Ustawa podatkowa nie zwolniła ich bowiem z obowiązku przestrzegania rozporządzenia dotyczącego wymogów weterynaryjnych przy sprzedaży bezpośredniej (Dz.U. poz. 1703). W związku z tym rolnicy mogli zbywać wyłącznie te produkty pochodzenia zwierzęcego, które były wymienione w tym rozporządzeniu. A że nie było w nim wędlin, serów, masła, więc rolnicy nie mogli ich sprzedawać bezpośrednio konsumentom.

Teraz już takiego ograniczenia nie ma, bo ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2015 r. poz. 594 ze zm.) wprowadziła całkiem nowe pojęcie – rolniczego handlu detalicznego. Wcześniej przepisy podatkowe mówiły wyłącznie o „sprzedaży bezpośredniej”, a to zupełnie co innego.

Ile kopytek, a ile kiełbasy


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • znawca tematu(2017-01-09 10:03) Zgłoś naruszenie 150

    Rolniczy handel detaliczny??????Decyzja spóźniona o przynajmniej kilkanaście lat.W tedy przed laty hodowano zwierzęta i uprawiano rośliny tradycyjnie bez GMO, antybiotyków,sterydów i innych regulatorów wzrostu ,wydajności i środków ochrony roślin.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane