Przedsiębiorca prowadzący rodzinne gospodarstwo agroturystyczne nie potrąci wydatków na wczasy w konkurencyjnych placówkach. Nie mają one związku z jego przychodami – stwierdził dyrektor KIS.
Pytanie zadał mężczyzna prowadzący gospodarstwo agroturystyczne. Sam wyjeżdżał na wakacje ze swoją rodziną, by – jak twierdził – sprawdzić standard usług oferowanych przez konkurencję. W związku z tym wydatki na własne rodzinne wyjazdy chciał odliczać od przychodu.
Przekonywał, że w dłuższej perspektywie przełożą się one na wzrost atrakcyjności jego gospodarstwa agroturystycznego i zwiększenie jego przychodów.
Argument ten nie przekonał dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Uznał on, że wydatki na rodzinne wyjazdy mają charakter osobisty, niepowiązany ani z osiągnięciem przychodów, ani z zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła. Podkreślił, że pobyt w konkurencyjnych obiektach turystycznych nie przekłada się na powstanie przychodu. Co innego, gdyby przedsiębiorca wprowadził odpowiednie atrakcje we własnym gospodarstwie agroturystycznym.
Interpretacja dyrektora KIS z 19 grudnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.327.2017.2.ES