statystyki

Rolnik nie musi płacić PIT od najmu

autor: Agnieszka Pokojska20.07.2016, 10:57; Aktualizacja: 20.07.2016, 11:11
Rolnik

Podatek wpłaca się co miesiąc do urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca następującego, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania PIT-28, czyli do końca styczniaźródło: ShutterStock

Dzieci się wyprowadziły, więc mamy kilka wolnych pokoi w naszym gospodarstwie rolnym – pisze pan Kazimierz. – Chcielibyśmy wraz z żoną wynajmować je letnikom, nie wiemy tylko, jak najkorzystniej rozliczyć się z fiskusem – zastanawia się czytelnik.

Pan Kazimierz może skorzystać nawet ze zwolnienia z podatku dochodowego, o ile jego gospodarstwo leży na terenie wiejskim i spełnia inne warunki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom wypoczywającym w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie.

Na zwolnienie nie może więc liczyć np. rolnik udostępniający pokoje osobom, które korzystają z nich nie w ramach wypoczynku, ale w związku z obowiązkami służbowymi wynajmuje je dla nich zakład pracy. Podobnie jest przy najmie więcej niż pięciu pokoi, kiedy np. każdy z małżonków (mających współwłasność) wynajmuje po cztery. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2015 r. (nr IBPBI/1/415-1565/14/AP). Stwierdził, że gdyby było to możliwe, małżonkowie, którzy w istocie wynajmują (w ramach prowadzonych przez nich odrębnie działalności gospodarczych) pokoje gościnne w jedynym budynku mieszkalnym, mogliby dowolnie ustalać między sobą liczbę pokoi, którą będzie wynajmowało każde z nich (w ramach swojej działalności), tak aby jedno mogło skorzystać ze zwolnienia.

Ważna jest też klasyfikacja gruntów. Ustawa o PIT nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego, ale nie oznacza to, że wystarczy, iż dany teren leży na wsi. Taki przypadek rozpatrywał dyrektor IS w Łodzi w interpretacji z 12 maja 2015 r. (nr ILPB2/4511-1-153/15-2/WM). W tym przypadku z preferencji chciała skorzystać osoba, która odziedziczyła dwie nieruchomości, w tym jedną zabudowaną, w której były pokoje na wynajem. Jednak w ewidencji gruntów została oznaczona symbolem Bi – jako inne tereny zabudowane. Fiskus nie zgodził się z podatnikiem, który uważał, że może skorzystać z preferencji. Przyznał wprawdzie, że sama ustawa o PIT nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego, ale odwołuje się do ustawy o podatku rolnym. Po pierwsze więc musi to być teren o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, a po drugie w ewidencji gruntów i budynków powinien być zaklasyfikowany jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane