statystyki

Podatek nie zawsze przedawnia się po pięciu latach

autor: Patrycja Dudek04.07.2016, 20:00

Pan Rafał – przedsiębiorca z Warszawy – 15 lat temu nieprawidłowo rozliczył podatek VAT. Był rok 2002. Problemy z fiskusem zaczęły się pięć lat później. – W 2007 r. naczelnik urzędu skarbowego zaczął weryfikować moje rozliczenia. Otrzymałem decyzję, z której wynikało, że muszę dopłacić do budżetu przeszło 100 tys. zł – opowiada pan Rafał. Fiskus wszedł na jego firmowe konto od razu, nim czytelnik zdążył się w ogóle odwołać. Następnie w 2009 i 2011 r. zajął mu kolejne rachunki bankowe. W 2011 r. pan Rafał złożył skargę do sądu, a ten uchylił decyzję fiskusa wymierzającą podatek, stwierdzając, że zawiera błędy. Od tego czasu sprawa ciągnie się w sądach. Jest rok 2016, a podatek za 2002 r. nawet nie został jeszcze wymierzony. – Czy sprawa nie powinna się już przedawnić, skoro decyzja fiskusa od początku była nieprawidłowa – pyta czytelnik

Nie. Z przepisów ordynacji podatkowej wynika, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Co do zasady więc podatek pana Rafała od paliwa kupionego w 2002 r. powinien był się przedawnić już w 2007 r. Gdyby nie kontrola jego rozliczeń, to tak właśnie by się stało.

Na nieszczęście dla podatników ordynacja podatkowa przewiduje liczne rozwiązania, które powodują, że z gwarantowanych im pięciu lat przedawnienia może zrobić się 15 lat, a nawet i więcej. Te rozwiązania to: nadanie decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności, przerwanie biegu terminu przedawnienia lub jego zawieszenie.

Zasadniczo fiskus, który w ostatniej chwili przed przedawnieniem przypomina sobie o weryfikacji rozliczeń podatnika, nie powinien zdążyć ściągnąć od niego podatku, bo żeby to zrobić, decyzja w sprawie powinna stać się ostateczna. Problem w tym, że w przepisach ordynacji przewidziano też możliwość nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji, która nie jest jeszcze ostateczna. To powoduje, że zobowiązania weryfikowane przez fiskusa na ostatnią chwilę nie zdążają się przedawnić. Organy podatkowe często wykorzystują tę instytucję i z całą pewnością wykorzystały ją w sprawie czytelnika, który opowiada, że jego rachunek bankowy został zajęty, nim zdążył złożyć jakiekolwiek odwołanie. Decyzja nieostateczna z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności stanowi bowiem podstawę zastosowania środka egzekucyjnego, którym jest np. zajęcie rachunku bankowego. Samo zaś zajęcie tego rachunku powoduje, że pięcioletni bieg terminu przedawnienia liczył się na nowo. W tej sytuacji mamy bowiem do czynienia z przewidzianym w przepisach ordynacji przerwaniem biegu terminu przedawnienia. W związku z tym, wchodząc na konto pana Rafała w 2007 r., fiskus przedłużył sobie termin na ściągnięcie zaległości o kolejne pięć lat (do 2012 r.). To samo stało się w roku 2009 (przedawnienie zostało przesunięte do 2014 r.) i w 2011 r. (przesunięcie terminu do 2016 r.). Fiskus mógłby przerywać bieg terminu przedawnienia dowolną liczbę razy, wchodząc na konta czytelnika w określonych (nie dłuższych niż pięcioletnie) odstępach czasu. Dzięki temu miałby nieograniczony czas na ściągnięcie od niego zaległej daniny. Sprawą zajmował się już Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że przerywanie biegu terminu przedawnienia jest zgodne z konstytucją. Na dodatek TK potwierdził, że organy podatkowe mogą to robić dowolną liczbę razy.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2016-07-05 08:48) Zgłoś naruszenie 21

    Tu mamy Państwo Prawa ! ludzie w jakim obozie my nadal żyjemy. Nowa zmiano do roboty i to pilnie,bo stara zmiana tylko patrzyła jak nabić kabzę bezkarnie dla swoich kolesi .Stwarzali nawet taki sysytemik ,który rozmydlał wszystko, pytano wiele razy kogo(POpartychPSL) skutecznie ukarano za przekręty ,było ich dużo ,co tydzień jakaś afera-złodziejstwo -info media. Obywatel nie może być wieczne podejrzanym w RP -żyć w strachu ,że organy RP pazerne będą na niego zastawiać haki, być ciągle przestępcą , przy tak zagmatwanym prawie ,pisanym często na kolanie , nie spójnym ,nie zrozumiałym dla ludu. Czas na dobre zmiany dla ludu ,nie dla kolesi partyjnych i łupienie naszej kasy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane