statystyki

Fikcja w działaniach administracji podatkowej

autor: Marek Bytof27.06.2016, 09:36

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie dobiegła końca ewolucja przepisów o zawieszeniu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ze względu na wszczęcie postępowania w sprawie karnej skarbowej. Dramat w trzech aktach z finałem odłożonym w czasie z przyczyn obiektywnych.

Pierwotnie wszczęcie postępowania w sprawie karnej skarbowej skutkowało zawieszeniem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jeżeli terminy przedawnienia zbliżały się, organy profilaktycznie wszczynały postępowania w sprawach o wykroczenie lub przestępstwo skarbowe i terminy ulegały zawieszeniu. Podatnicy zwykle nie wiedzieli o tym, gdyż przepisy nie przewidywały obowiązku powiadomienia (akt pierwszy).

Po kilku latach ten stan rzeczy został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 17 lipca 2012 r., sygn. akt P 30/11, stwierdził niezgodność przepisów z konstytucją. Wobec tego przepisy zmieniły się i organy zaczęły powiadamiać podatników o wszczętych postępowaniach w sprawach karnych skarbowych. W zmienionym stanie prawnym formalne powiadomienie wystarcza do zawieszenia terminu, chociażby nie podjęto dalszych czynności (akt drugi).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane