statystyki

Dotacja do szkoleń jest bez VAT, ale wpływa na preferencję

autor: Patrycja Dudek23.06.2016, 17:00
pieniądze

Spółka uważała, że do podstawy opodatkowania VAT wlicza się wyłącznie prywatny wkład uczestników szkoleń, natomiast sama dotacja nie stanowi opodatkowanego obrotuźródło: ShutterStock

Dofinansowanie do kursów nie wlicza się do obrotu, co nie oznacza, że odbiera ono prawo do zwolnienia z podatku– wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej szkolenia dla osób indywidualnych dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach jednego z projektów spółka dostała ponad 1 mln zł ze środków europejskich oraz w formie dotacji celowej z budżetu krajowego (co stanowiło 94,43 proc. wydatków). Kwoty te miały zostać przeznaczone na pokrycie kosztów projektu. Dzięki dofinansowaniu za szkolenie o wartości prawie 6 tys. zł indywidualny uczestnik miał zapłacić nie więcej niż 380 zł.

Wątpliwości spółki dotyczyły VAT, a konkretnie tego, czy dotacja i indywidualne wkłady uczestników wliczają się do obrotu i czy spółka może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w rozporządzeniu ministra finansów (z 31 grudnia 2013 r., poz. 1722). Zwalnia ono z podatku usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego świadczone przez jednostki nieobjęte systemem oświaty, pod warunkiem że usługi te są finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych (obecnie jest to par. 3 ust. 1 pkt 14 tego rozporządzenia).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane