statystyki

Dotacja do szkoleń jest bez VAT, ale wpływa na preferencję

autor: Patrycja Dudek23.06.2016, 17:00
pieniądze

Spółka uważała, że do podstawy opodatkowania VAT wlicza się wyłącznie prywatny wkład uczestników szkoleń, natomiast sama dotacja nie stanowi opodatkowanego obrotuźródło: ShutterStock

Dofinansowanie do kursów nie wlicza się do obrotu, co nie oznacza, że odbiera ono prawo do zwolnienia z podatku– wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej szkolenia dla osób indywidualnych dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach jednego z projektów spółka dostała ponad 1 mln zł ze środków europejskich oraz w formie dotacji celowej z budżetu krajowego (co stanowiło 94,43 proc. wydatków). Kwoty te miały zostać przeznaczone na pokrycie kosztów projektu. Dzięki dofinansowaniu za szkolenie o wartości prawie 6 tys. zł indywidualny uczestnik miał zapłacić nie więcej niż 380 zł.

Wątpliwości spółki dotyczyły VAT, a konkretnie tego, czy dotacja i indywidualne wkłady uczestników wliczają się do obrotu i czy spółka może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w rozporządzeniu ministra finansów (z 31 grudnia 2013 r., poz. 1722). Zwalnia ono z podatku usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego świadczone przez jednostki nieobjęte systemem oświaty, pod warunkiem że usługi te są finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych (obecnie jest to par. 3 ust. 1 pkt 14 tego rozporządzenia).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane