statystyki

Fikcyjne faktury: Fiskusowi wystarczy wyrok sądu karnego

autor: Patrycja Dudek23.06.2016, 07:46; Aktualizacja: 23.06.2016, 08:20
Mąż producentki odzieży został skazany za przestępstwo polegające na wprowadzaniu do obrotu fikcyjnych faktur

Mąż producentki odzieży został skazany za przestępstwo polegające na wprowadzaniu do obrotu fikcyjnych fakturźródło: ShutterStock

Jeśli kontrahent podatnika zostanie skazany za wprowadzanie do obrotu fikcyjnych faktur, to organ podatkowy nie będzie już badał, czy transakcja pomiędzy nimi miała miejsce – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że wyroki sądów karnych wiążą zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne (zgodnie z art. 11 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). W związku z tym po wyroku skazującym fiskus nie może już badać prawdziwości transakcji. – Jedyne, co powinien zrobić, odmawiając podatnikowi prawa do odliczenia VAT naliczonego, to ustalić, czy wiedział on lub mógł wiedzieć o przestępstwie – stwierdził NSA.

Chodziło o firmę, która należała do podatniczki, ale umocowanym do prowadzenia spraw był mąż kobiety. Mężczyzna porozumiał się z mężem właścicielki firmy odzieżowej, która zakończyła już działalność, ale nie zlikwidowała pieczątek. Posłużyły one do wystawiania fikcyjnych faktur dokumentujących sprzedaż złomu. Żaden z uczestników tego procederu nie przejmował się tym, że firma nigdy nie miała nic wspólnego z branżą złomiarską i że przed likwidacją produkowała odzież ochronną oraz myśliwską.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-06-23 14:31) Zgłoś naruszenie 160

    biorąc na logikę i per analogia (wektor zwrotny) : kontrahent, który otrzymuje fakturę za wy6konana usługę / tower i i jej nie reguluje, czy też otrzyma identyczne sankcje karne i skarbowe???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane