statystyki

Fikcyjne faktury: Fiskusowi wystarczy wyrok sądu karnego

autor: Patrycja Dudek23.06.2016, 07:46; Aktualizacja: 23.06.2016, 08:20
Mąż producentki odzieży został skazany za przestępstwo polegające na wprowadzaniu do obrotu fikcyjnych faktur

Mąż producentki odzieży został skazany za przestępstwo polegające na wprowadzaniu do obrotu fikcyjnych fakturźródło: ShutterStock

Jeśli kontrahent podatnika zostanie skazany za wprowadzanie do obrotu fikcyjnych faktur, to organ podatkowy nie będzie już badał, czy transakcja pomiędzy nimi miała miejsce – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że wyroki sądów karnych wiążą zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne (zgodnie z art. 11 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). W związku z tym po wyroku skazującym fiskus nie może już badać prawdziwości transakcji. – Jedyne, co powinien zrobić, odmawiając podatnikowi prawa do odliczenia VAT naliczonego, to ustalić, czy wiedział on lub mógł wiedzieć o przestępstwie – stwierdził NSA.

Chodziło o firmę, która należała do podatniczki, ale umocowanym do prowadzenia spraw był mąż kobiety. Mężczyzna porozumiał się z mężem właścicielki firmy odzieżowej, która zakończyła już działalność, ale nie zlikwidowała pieczątek. Posłużyły one do wystawiania fikcyjnych faktur dokumentujących sprzedaż złomu. Żaden z uczestników tego procederu nie przejmował się tym, że firma nigdy nie miała nic wspólnego z branżą złomiarską i że przed likwidacją produkowała odzież ochronną oraz myśliwską.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-06-23 14:31) Zgłoś naruszenie 160

    biorąc na logikę i per analogia (wektor zwrotny) : kontrahent, który otrzymuje fakturę za wy6konana usługę / tower i i jej nie reguluje, czy też otrzyma identyczne sankcje karne i skarbowe???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane