statystyki

VAT: Nadawcy znów w punkcie wyjścia

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek23.06.2016, 07:46; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:37
Telewizja

Tomasz Michalik, partner w MDDP, uważa, że wyrok TSUE może być dla nadawców bardzo korzystnyźródło: ShutterStock

Nadal nie wiadomo, czy Polskie Radio i TVP mają stosować prewspółczynnik przy odliczaniu podatku naliczonego. Wczorajszy wyrok TSUE nie dał jasnej odpowiedzi.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał w sprawie czeskiego radia publicznego (Cesky rozhlas), które jest również finansowane z opłat abonamentowych (C-11/15). Wyrok miał mieć jednak kolosalne znaczenie także dla polskich nadawców publicznych, których działalność jest finansowana na podobnych zasadach. Tymczasem TSUE nie dał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy nadawcy będą musieli stosować niekorzystny dla nich prewspółczynnik (obowiązuje od 1 stycznia 2016 r) przy odliczaniu VAT – uważają eksperci.

Ile traci Polskie Radio SA

Ile traci Polskie Radio SA

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zmiana przepisów

Przed 2016 r. nie było problemu, bo podział był prosty. Czynności dzieliło się na opodatkowane (a więc te z VAT i z niego zwolnione) oraz nieopodatkowane. Te ostatnie w ogóle nie wpływały na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dotyczyło to także spornej działalności misyjnej, co wbrew stanowisku fiskusa potwierdzały sądy (np. WSA w Olsztynie w prawomocnym wyroku o sygn. akt I SA/Ol 365/10).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane