statystyki

Danina uiszczona w raju nie do potrącenia w Polsce

autor: Mariusz Szulc15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 09:13
podatki dokumenty urzędnik

Nie można odliczyć podatku zapłaconego w jednym z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkowąźródło: ShutterStock

Nie można odliczyć podatku zapłaconego w jednym z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadała kobieta zajmująca się profesjonalnym wynajmem nieruchomości zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jedno z mieszkań miała na Seszelach, gdzie dochód z najmu został potraktowany jako z działalności gospodarczej i opodatkowany według stawki 25 proc. Kobieta gromadziła wszystkie dowody potwierdzające uiszczanie tej daniny za granicą. Chciała odliczyć ją od podatku, który płaciła w Polsce według liniowej stawki 19 proc. Sądziła, że pozwala jej na to art. 30c ust. 4 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala przedsiębiorcy opłacającemu podatek liniowy potrącać proporcjonalnie daninę zapłaconą w kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Skoro Polska nie zawarła takiej umowy z Republiką Seszeli, to nie ma przeszkód, by zmniejszyć wysokość krajowego podatku – uważała podatniczka.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przypomniał, że art. 30c ust. 4 ustawy o PIT to odpowiednik art. 27g tej ustawy, który odnosi się do podatników rozliczających się według skali (18 i 32 proc.). Mówi o tym wprost art. 27g ust. 4 ustawy o PIT.

Z art. 27g ust. 3 ustawy wynika, że proporcjonalnego odliczenia zagranicznego podatku nie można stosować, jeżeli był on zapłacony w raju podatkowym, czyli w jednej z jurysdykcji wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów z 23 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 599). Jest wśród nich Republika Seszeli, co oznacza, że podatniczka nie ma prawa do odliczenia zapłaconego tam podatku od daniny uiszczanej w Polsce – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane