statystyki

Danina uiszczona w raju nie do potrącenia w Polsce

autor: Mariusz Szulc15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 09:13
podatki dokumenty urzędnik

Nie można odliczyć podatku zapłaconego w jednym z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkowąźródło: ShutterStock

Nie można odliczyć podatku zapłaconego w jednym z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadała kobieta zajmująca się profesjonalnym wynajmem nieruchomości zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jedno z mieszkań miała na Seszelach, gdzie dochód z najmu został potraktowany jako z działalności gospodarczej i opodatkowany według stawki 25 proc. Kobieta gromadziła wszystkie dowody potwierdzające uiszczanie tej daniny za granicą. Chciała odliczyć ją od podatku, który płaciła w Polsce według liniowej stawki 19 proc. Sądziła, że pozwala jej na to art. 30c ust. 4 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala przedsiębiorcy opłacającemu podatek liniowy potrącać proporcjonalnie daninę zapłaconą w kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Skoro Polska nie zawarła takiej umowy z Republiką Seszeli, to nie ma przeszkód, by zmniejszyć wysokość krajowego podatku – uważała podatniczka.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przypomniał, że art. 30c ust. 4 ustawy o PIT to odpowiednik art. 27g tej ustawy, który odnosi się do podatników rozliczających się według skali (18 i 32 proc.). Mówi o tym wprost art. 27g ust. 4 ustawy o PIT.

Z art. 27g ust. 3 ustawy wynika, że proporcjonalnego odliczenia zagranicznego podatku nie można stosować, jeżeli był on zapłacony w raju podatkowym, czyli w jednej z jurysdykcji wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów z 23 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 599). Jest wśród nich Republika Seszeli, co oznacza, że podatniczka nie ma prawa do odliczenia zapłaconego tam podatku od daniny uiszczanej w Polsce – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane