statystyki

Można skorygować PIT przez internet

autor: Renata Majek20.06.2016, 11:29; Aktualizacja: 20.06.2016, 11:45
biznes, kobieta, komputer, firma

Korekta deklaracji podatkowej wymaga zaznaczenia w deklaracji pola „korekta” (na początku w części A) oraz prawidłowego wypełnienia całego dokumentu z uwzględnieniem błęduźródło: ShutterStock

W terminie wysłałem PIT-37 drogą elektroniczną. Nie uwzględniłem w nim jednak drobnej umowy-zlecenia. Podobno powinienem złożyć korektę w deklaracji, ale nie wiem, jak to zrobić i czy mogę wnieść poprawki przez internet – martwi się pan Tomasz. – Nie mogę znaleźć wiarygodnych informacji, a nie chcę się ujawniać w urzędzie skarbowym. Proszę zatem o informacje na ten temat – pisze czytelnik.

Jeżeli w deklaracji podatkowej popełnimy jakikolwiek błąd, np. zapomnimy wpisać jakieś zarobki lub nie skorzystaliśmy z ulgi, do której mamy prawo, istnieje możliwość korekty. Trzeba złożyć nowy, poprawnie wypełniony formularz. Nie ma znaczenia, w jaki sposób to zrobimy.

Jeżeli pan Tomasz wysłał deklarację przez internet, ma możliwość skorygować ją w tej samej formie lub w formie standardowej, składając ją w okienku podawczym urzędu skarbowego albo wysłać pocztą (listem poleconym). Podobnie gdyby złożył deklarację podatkową w okienku podawczym lub pocztą, ma prawo dokonać korekty zarówno w formie standardowej, jak i przez internet.

Korekta deklaracji podatkowej wymaga zaznaczenia w deklaracji pola „korekta” (na początku w części A) oraz prawidłowego wypełnienia całego dokumentu z uwzględnieniem błędu. Od tego roku, zgodnie z nowymi zasadami sporządzania deklaracji korygujących, nie ma już obowiązku uzasadniania przyczyny ich złożenia. Nie trzeba więc dołączać do deklaracji podatkowej druku ORD-ZU. Cała procedura nie różni się od standardowego składania zeznania podatkowego.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane