statystyki

Rygor to rygor, daninę trzeba zapłacić

autor: Jakub Pawłowski08.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 08.06.2016, 08:16
podatki pieniądze

O braku zaangażowania spółki w postępowanie świadczy chociażby to, że nie odpowiedziała ona ani razu na wezwania do przedłożenia wyjaśnień i dokumentówźródło: ShutterStock

Nie można uchylać się od zapłaty podatku, gdy nieostatecznej decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. W takiej sytuacji nie można się tłumaczyć oczekiwaniem na rozpatrzenie odwołania i wydanie decyzji ostatecznej.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła nieuregulowanego przez spółkę podatku od nieruchomości. Gdy do upływu terminu przedawnienia zobowiązania pozostały mniej niż trzy miesiące, prezydent miasta uznał, że zachodzą przesłanki do nadania nieostatecznej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, zgodnie z art. 239b par. 1 pkt 4 i par. 2 ordynacji podatkowej. Przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy istnieje uzasadniona obawa, że nie uda się wyegzekwować należności przed upływem terminu przedawnienia.

Prezydent miasta uznał, że istnieje obawa, iż spółka celowo przedłuża postępowanie, czekając, aż zobowiązanie wygaśnie. Nie reagowała bowiem na zawiadomienia o możliwości zapoznania się z aktami sprawy, a jej pełnomocnicy nie współpracowali z prezydentem miasta, który wielokrotnie podejmował próby zebrania materiału dowodowego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane