statystyki

Zaliczki na PIT według bieżącej proporcji udziałów w zysku spółki

autor: Łukasz Zalewski09.06.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.06.2016, 08:08
podatki pieniądze

NSA nie zgodził się ze stwierdzeniem, że podstawą ustalenia zaliczek na podatek dochodowy za cały miniony rok powinien być ustalony ostatecznie dochód, a nie ten obliczony według pierwotnych lub zmienionych proporcji.źródło: ShutterStock

Komandytariusz nie musi dopłacać odsetek, jeżeli po zakończeniu roku zgromadzenie wspólników ustali inny rozkład podziału zysku – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła komandytariusza spółki komandytowej, którego udział w zysku został ustalony proporcjonalnie do wniesionych przez niego wkładów. W ciągu roku jednak proporcja ta może zostać zmieniona uchwałą, a dodatkowo, po zakończeniu roku obrotowego, zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o ostatecznej proporcji podziału zysku. Może więc ona różnić się od proporcji pierwotnej oraz tej, która wynikała ze zmiany w trakcie roku.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy zmiana proporcji po zakończeniu roku powoduje konieczność skorygowania wysokości zaliczek i czy podatnik powinien ewentualnie zapłacić odsetki.

Podatnik uważał, że nie musi korygować zaliczek ani płacić odsetek, jeśli po zakończeniu roku okaże się, że miał wyższy udział w zysku, a więc będzie miał wyższy podatek do zapłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się, że komandytariusz nie musi korygować zaliczek, stwierdził jednak, że może pojawić się obowiązek zapłaty odsetek od nich, jeśli po zakończeniu roku zgromadzenie wspólników zmieni wcześniejsze proporcje udziału w zysku za miniony rok. Jeśli udział wspólnika się zwiększy, to zwiększy się również podstawa opodatkowania. W takiej sytuacji powstanie zatem zaległość podatkowa – stwierdził dyrektor izby, przywołując art. 51 par. 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem zaległością jest również niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek. A od zaległości trzeba uiścić odsetki.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane