statystyki

Zaliczki na PIT według bieżącej proporcji udziałów w zysku spółki

autor: Łukasz Zalewski09.06.2016, 07:13; Aktualizacja: 09.06.2016, 08:08
podatki pieniądze

NSA nie zgodził się ze stwierdzeniem, że podstawą ustalenia zaliczek na podatek dochodowy za cały miniony rok powinien być ustalony ostatecznie dochód, a nie ten obliczony według pierwotnych lub zmienionych proporcji.źródło: ShutterStock

Komandytariusz nie musi dopłacać odsetek, jeżeli po zakończeniu roku zgromadzenie wspólników ustali inny rozkład podziału zysku – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła komandytariusza spółki komandytowej, którego udział w zysku został ustalony proporcjonalnie do wniesionych przez niego wkładów. W ciągu roku jednak proporcja ta może zostać zmieniona uchwałą, a dodatkowo, po zakończeniu roku obrotowego, zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o ostatecznej proporcji podziału zysku. Może więc ona różnić się od proporcji pierwotnej oraz tej, która wynikała ze zmiany w trakcie roku.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy zmiana proporcji po zakończeniu roku powoduje konieczność skorygowania wysokości zaliczek i czy podatnik powinien ewentualnie zapłacić odsetki.

Podatnik uważał, że nie musi korygować zaliczek ani płacić odsetek, jeśli po zakończeniu roku okaże się, że miał wyższy udział w zysku, a więc będzie miał wyższy podatek do zapłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się, że komandytariusz nie musi korygować zaliczek, stwierdził jednak, że może pojawić się obowiązek zapłaty odsetek od nich, jeśli po zakończeniu roku zgromadzenie wspólników zmieni wcześniejsze proporcje udziału w zysku za miniony rok. Jeśli udział wspólnika się zwiększy, to zwiększy się również podstawa opodatkowania. W takiej sytuacji powstanie zatem zaległość podatkowa – stwierdził dyrektor izby, przywołując art. 51 par. 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem zaległością jest również niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek. A od zaległości trzeba uiścić odsetki.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane